Quantcast
< sekcia Zahraničie

Zomrel brazílsky filozof a spisovateľ Olavo de Carvalho

Ilustračná snímka. Foto: TASR Pavol Zachar

Príčina jeho smrti nebola zverejnená, ale v uplynulom roku zápasil s viacerými zdravotnými problémami a 16. januára oznámil, že mal pozitívny výsledok testu na infekčnú chorobu COVID-19.

Rio de Janeiro 25. januára (TASR) - Vo veku 74 rokov zomrel v pondelok brazílsky filozof a spisovateľ Olavo de Carvalho, označovaný aj za "guru" a "pravú ruku" brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara. Ako v utorok informovala agentúra AFP, de Carvalho zomrel v pondelok v noci v americkom štáte Virgínia, kde žil od roku 2005.

Príčina jeho smrti nebola zverejnená, ale v uplynulom roku zápasil s viacerými zdravotnými problémami a 16. januára oznámil, že mal pozitívny výsledok testu na infekčnú chorobu COVID-19.

Jeho dcéra, ktorá s ním mala spor, na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísala, že jej otec zomrel na covid.

De Carvalho bol známy svojou konzervatívnou rétorikou, ktorá z neho urobila hrdinu krajnej pravice v Brazílii. Na sociálnych sieťach mal milióny sledovateľov a robil platené on-line prednášky, ktoré boli "kokteilom filozofie a politiky", uviedla AFP.

De Carvalhove knihy a prednášky v podstate pomohli oživiť brazílsku pravicu pred prezidentskými voľbami v roku 2018, keď svojich sympatizantov vyzval, aby pri hlasovaní podporili Bolsonara.

De Carvalho sa stal vplyvnou, ale hlboko rozdeľujúcou osobnosťou - časť pravice ho vyzdvihovala a považovala za filozofa s jasným názorom, zatiaľ čo väčšina ľavice a intelektuálnej elity ním opovrhovala.

Bol známy tým, že opakovane bagatelizoval závažnosť choroby COVID-19 a pandémie a využíval sociálne siete na propagáciu konšpiračných teórií a šírenie skepticizmu o téze, že očkovanie pomôže ukončiť pandémiu.

Bolsonaro bol oddaným podporovateľom de Carvalha - aj počas svojho prejavu počas "víťaznej" volebnej noci v roku 2018 vystavil blízko seba jednu z jeho kníh. V utorok preto smútil nad stratou "jedného z najväčších mysliteľov v histórii našej krajiny".

"Olavo bol gigantom v boji za slobodu a majákom pre milióny Brazílčanov. Jeho príklad a jeho učenie nás ovplyvnia navždy," uviedol prezident.

Vyhlásenie zverejnené na oficiálnej stránke Bolsonarovej vlády na Twitteri zasa vzdáva hold "monumentálnemu dedičstvu", ktoré zanechal Olavo de Carvalho.

Kým de Carvalhovi priaznivci vyjadrovali na sociálnych sieťach zármutok nad jeho smrťou, jeho dcéra na Twitteri napísala: "Nech mu Boh odpustí všetko zlo, ktorého sa dopustil".