Quantcast
< sekcia Zahraničie

Zomrel bývalý agent Kovtun, ktorého podozrievali zo smrti Litvinenka

Na archívnej snímke Dmitrij Kovtun v Moskve 8. apríla 2015. Foto: TASR/AP

Verejný kritik ruského prezidenta Putina Alexander Litvinenko, ktorý z Ruska ušiel a požiadal o politický azyl v Británii, zomrel v novembri 2006.

Moskva 4. júna (TASR) - Zomrel bývalý agent ruského Výboru pre štátnu bezpečnosť (KGB) Dmitrij Kovtun, ktorý bol jedným z podozrivých z otrávenia kritika Kremľa Alexandra Litvinenka v roku 2006. Príčinou Kovtunovho úmrtia bolo ochorenie COVID-19. TASR správu prevzala v sobotu od agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na správu ruskej agentúry TASS.

Bývalý agent KGB a verejný kritik ruského prezidenta Vladimira Putina Alexander Litvinenko, ktorý z Ruska ušiel a požiadal o politický azyl v Británii, zomrel v novembri 2006. Stalo sa tak niekoľko týždňov po tom, ako sa v bare hotela Millenium v Londýne stretol s Kovtunom a ďalším podozrivým Andrejom Lugovojom. Počas tohto stretnutia vypil zelený čaj otrávený rádioaktívnym polóniom 210.

Britskí vyšetrovatelia odhalili stopy polónia na viacerých lokalitách v Londýne, kde sa dvojica agentov Kovtun – Lugovoj pohybovala, vrátane úradov, hotelov, lietadiel a futbalového štadióna Emirates. Obaja agenti otrávenie Litvinenka popreli. Ruská federácia ich odmietla vydať do Británie, kde sa mali postaviť pred súd.

Litvinenko tesne pred smrťou obvinil Putina z toho, že si objednal jeho otrávenie. Kremeľ však akúkoľvek účasť na Litvinenkovej smrti poprel.

Britskí vyšetrovatelia prípad v roku 2016 uzavreli s tým, že za vraždou Litvinenka stojí ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB), pričom ju pravdepodobne schválil Putin aj vtedajší šéf FSB Nikolaj Patrušev, píše Reuters.