Quantcast
< sekcia Zahraničie

Zomrel bývalý čínsky prezident Ťiang Ce-min

Čínsky exprezident Ťiang Ce-min Foto: TASR/AP

Počas Ťiangovej prezidentskej funkcie sa najľudnatejšia krajina vo veľkom rozsahu otvárala svetu, obnovila protrhové reformy a dosahovala rýchly hospodársky rast.

Peking 30. novembra (TASR) – Vo veku 96 rokov zomrel v stredu bývalý čínsky prezident Ťiang Ce-min, ktorý vyviedol svoju krajinu z izolácie po tvrdom potlačení prodemokratických protestov a podporil ekonomické reformy vedúce k desaťročiu prudkého rastu. S odvolaním sa na čínske štátne médiá o tom informovali agentúry AFP a AP a stanica BBC.

Ťiang sa ujal moci v júni 1989 po potlačení protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men). Generálnym tajomníkom Komunistickej strany Číny bol do novembra 2002, z postu prezidenta odišiel v roku 2003.

Počas jeho prezidentskej funkcie sa najľudnatejšia krajina vo veľkom rozsahu otvárala svetu, obnovila protrhové reformy a dosahovala rýchly hospodársky rast. Pod správu Pekingu sa vrátili Hongkong (1997) a Macao (1999) a Čína vstúpila do Svetovej obchodnej organizácie (WTO; 2001).

Čínsky exprezident Ťiang Ce-min (vpravo) a vtedajší predseda Štátnej rady ČĽR Li Pcheng počúvajú prejav delegáta v rokovacej sále čínskeho parlamentu v Pekingu.
Foto: TASR/AP


No hoci Ťiang zlepšil vzťahy s vonkajším svetom, jeho komunistická strana si udržiavala pevnú kontrolu nad krajinou a potláčala disent. Väznila ľudskoprávnych, odborárskych a prodemokratických aktivistov a zakázala duchovné hnutie Fa-lun-kung, ktoré vnímala ako hrozbu pre svoj mocenský monopol.

Čínska tlačová agentúra Sinchua uviedla, že Ťiang zomrel krátko po poludní miestneho času v Šanghaji v dôsledku leukémie a zlyhania viacerých orgánov. Bol najdlhšie žijúcim z vodcov Čínskej ľudovej republiky v jej dejinách.