Quantcast
< sekcia Zahraničie

Zomrel Gennadij Burbulis, ktorý bol pri rozpade Sovietskeho zväzu

Na snímke Gennadij Burbulis 16. augusta 2021 v Moskve. Vo veku 76 rokov zomrel v nedeľu 19. júna 2022 hlavný poradca ruského prezidenta Borisa Jeľcina Gennadij Burbulis, ktorý pomáhal pripravovať zmluvy vedúce k formálnemu rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Foto: TASR/AP

Ako minister zahraničných vecí a prvý podpredseda vlády v rokoch 1991–92 Burbulis zohrával kľúčovú úlohu pri riadení nového postsovietskeho ruského štátu.

Moskva 20. júna (TASR) - Vo veku 76 rokov zomrel v nedeľu hlavný poradca ruského prezidenta Borisa Jeľcina Gennadij Burbulis, ktorý pomáhal pripravovať zmluvy vedúce k formálnemu rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Informovala o tom v noci na pondelok agentúra DPA.

Ako minister zahraničných vecí a prvý podpredseda vlády v rokoch 1991–92 Burbulis zohrával kľúčovú úlohu pri riadení nového postsovietskeho ruského štátu.

Podľa DPA to bol práve tento politik, kto údajne presvedčil aj Jeľcina o potrebe prísnych hospodárskych reforiem, ktoré sa uskutočnili za vlády Jegora Gajdara.

DPA pripomenula, že práve Burbulisovi sa pripisuje úvodná veta Belovežskej dohody: "ZSSR ako geopolitická realita a ako subjekt medzinárodného práva prestal existovať."

Dohoda o rozpade Sovietskeho zväzu bola podpísaná lídrami Ruska, Ukrajiny a Bieloruska dňa 8. decembra 1991 v Belovežskom pralese na území dnešnej Bieloruskej republiky.

Americký denník Washington Post v súvislosti s Burbulisovým úmrtím napísal, že nádeje na mierové spolunažívanie uvedených troch bývalých sovietskych republík boli zmarené tento rok vo februári, keď sa začala ruská vojenská operácia na Ukrajine. Ruský prezident Vladimir Putin vtedy v televíznom prejave povedal, že rozpad Sovietskeho zväzu nasledoval po "historických, strategických chybách" komunistických vodcov.

DPA dodala, že Burbulis je tretím kľúčovým aktérom Belovežskej dohody, ktorý za posledných niekoľko týždňov zomrel; v máji umreli bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk a niekdajší bieloruský prezident Stanislav Šuškevič.

Burbulis zomrel v Baku, kam priletel na medzinárodnú konferenciu.

"Nebol chorý, cítil sa výborne a práve sa v Baku zúčastňoval na IX. globálnom fóre, na ktorom sa diskutovalo o ohrození globálneho svetového poriadku," povedal pre ruskú tlačovú agentúru Interfax jeho tlačový tajomník Andrej Markov.

"Opustila nás ďalšia z kľúčových osobností európskej transformácie. Burbulis mal ako málokto iný vplyv na rozchod so sovietskou minulosťou a snahu vybudovať nové a demokratické Rusko," napísal v nedeľu na Twitteri švédsky diplomat Carl Bildt.

V rokoch 1993–99 bol Burbulis poslancom ruského parlamentu a neskôr bol vicegubernátorom Novgorodskej oblasti.