Quantcast
< sekcia Zahraničie

Zomrel kardinál Hummes, ktorý inšpiroval meno súčasného pápeža

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Zosnulý kardinál bol aktívny v ekumenickom dialógu, v rámci pastorácie medzi robotníkmi sa zapájal aj do štrajkov a podporoval ekologické hnutia pri záchrane Amazónie a domorodých obyvateľov.

Brazília 4. júla (TASR) - Kardinál Cláudio Hummes, ktorý inšpiroval Jorge Maria Bergoglia, aby si po úspešnom konkláve v roku 2013 vybral pápežské meno František, zomrel v pondelok vo veku 87 rokov. Jeden z najvplyvnejších duchovných v Brazílii mal povesť zástancu chudobných. TASR o úmrtí informuje na základe správy AP.

Hummes zomrel "po dlhej chorobe, ktorú znášal s trpezlivosťou a vierou v Boha," uviedol arcibiskup Sao Paula kardinál Odilo Scherer.

Člena františkánskej rehole vymenoval v roku 1998 za arcibiskupa Sao Paula pápež Ján Pavol II., o tri roky neskôr sa stal kardinálom. Hummes bol počas pontifikátu Benedikta XVI. štyri roky prefektom vatikánskej Kongregácie pre klérus. Túto pozíciu opustil v roku 2010 pre vysoký vek.

Počas posledného konkláve (voľby pápeža) sedel v blízkosti argentínskeho kardinála Bergoglia a povzbudil ho, keď sa hlasovanie blížilo ku koncu. "Objal ma, pobozkal a povedal: Nezabudni na chudobných. Tieto slová sa vryli do mojej mysle," spomínal neskôr pápež. Podľa vlastných slov si v tej chvíli spomenul na svätého Františka z Assisi a rozhodol sa, že pod týmto menom bude vystupovať na pápežskom stolci. Hummes potom stál vedľa novozvoleného pápeža Františka, keď z balkóna pozdravoval veriacich.

Zosnulý kardinál bol aktívny v ekumenickom dialógu, v rámci pastorácie medzi robotníkmi sa zapájal aj do štrajkov a podporoval ekologické hnutia pri záchrane Amazónie a domorodých obyvateľov.

"Jeho bezpodmienečná láska k druhým ho vždy postavila na stranu chudobných, dokonca aj v tých najnepriaznivejších situáciách,"
uviedol jeho priateľ a bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva.