Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Zahraničie

Zomrel miliardár Munger, pravá ruka podnikateľa Warrena Buffeta

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Munger skonal v utorok ráno v kalifornskej nemocnici vyše mesiac pred svojimi 100. narodeninami.

Omaha 29. novembra (TASR) - Vo veku 99 rokov zomrel americký miliardár Charlie Munger, ktorý bol pravou rukou podnikateľa Warrena Buffetta, pričom mu zo spoločnosti Berkshire Hathaway pomohol vybudovať investičné impérium. O jeho úmrtí informovala v utorok s odvolaním sa na jeho rodinu zmienená spoločnosť, v ktorej bol Munger podpredsedom predstavenstva. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Munger skonal v utorok ráno v kalifornskej nemocnici vyše mesiac pred svojimi 100. narodeninami. Buffettovi dlhé roky radil v investičných a obchodných rozhodnutiach a pomáhal mu vyše 50 rokov viesť spoločnosť Berkshire Hathaway. Svoj prínos k pozoruhodnému úspechu tohto konglomerátu však často bagatelizoval a zatiaľ čo Buffett bol tvárou firmy, Munger sa držal skôr v úzadí, uvádza AP.

"Charlie ma naučil veľa o oceňovaní podnikov aj o ľudskej povahe," povedal o ňom Buffett ešte v roku 2008, pričom zásluhy svojho obchodného partnera aj dlhodobo vyzdvihoval.

Zmienená dvojica sa prvýkrát stretla v roku 1959 na večeri v Omahe. Munger bol v tom čase obchodným právnikom v južnej Kalifornii, zatiaľ čo Buffett viedol v Omahe investičnú firmu. Od vtedy zostali v kontakte a realizovali spolu mnohé investičné nápady. Munger bol potom od roku 1978 podpredsedom spoločnosti Berkshire Hathaway vedenej Buffettom.