< sekcia Zahraničie

Zomrel predseda prvého slobodne zvoleného parlamentu György Szabad

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Jeho špecializáciou ako historika boli novodobé maďarské dejiny.

Budapešť 3. júla (TASR) - Bývalý predseda maďarského parlamentu György Szabad, ktorý pôsobil na čele zákonodarného zboru po spoločenských zmenách v krajine v období rokov 1990-1994, zomrel dnes vo veku nedožitých 91 rokov.

Informáciu priniesla s odvolaním sa na parlamentné zdroje tlačová agentúra MTI.

Rodák z rumunského Aradu, renomovaný historik, akademik György Szabad zohral zásadnú úlohu pri spoločenských zmenách v Maďarsku, aby sa po nich stal predsedom prvého slobodne zvoleného parlamentu krajiny.

Iba krátky čas v období január 1945-jar 1946 bol členom Nezávislej maloroľníckej strany, ktorej rady však opustil. Neskôr nepôsobil v štruktúrach žiadnej politickej strany až do roku 1989. V období maďarskej revolúcie v roku 1956 ho zvolili za člena revolučných výborov, čo mu v nasledujúcom období vynieslo problémy s orgánmi krajiny riadenej štátostranou.

Bol aktívnym pedagógom až do odchodu do dôchodku, od roku 1998 riadnym členom Maďarskej akadémie vied. Jeho špecializáciou ako historika boli novodobé maďarské dejiny.

György Szabad bol nositeľom viacerých ocenení, vrátane najvyššieho maďarského štátneho vyznamenania Veľkého kríža Radu za zásluhy o Maďarskú republiku (2000), ceny Pro Merito Rady Európy (1991) alebo Széchényiho ceny za celoživotné dielo (2006).

Sústrasť pozostalým a ľútosť nad odchodom jednej z vedúcich postáv novej maďarskej demokracie vyjadrili v spoločnom vyhlásení zverejnenom v Budapešti traja najvyšší ústavní činitelia krajiny, prezident János Áder, premiér Viktor Orbán a predseda parlamentu László Kövér.