Quantcast
< sekcia Zahraničie

Zomrel raper Coolio, preslávený hitom Gangsta's Paradise

Na archívnej snímke z 18. septembra 2022 raper Coolio vystupuje na festivale Riot Fest v Chicagu. Vo veku 59 rokov zomrel americký raper Coolio, známy najmä vďaka megahitu Gangsta's Paradise z roku 1995, za ktorý dostal aj ocenenie Grammy. Foto: TASR - AP

Vo veku 59 rokov zomrel americký raper Coolio, známy najmä vďaka megahitu Gangsta's Paradise z roku 1995, za ktorý dostal aj ocenenie Grammy.

Los Angeles 29. septembra (TASR) - Vo veku 59 rokov zomrel americký raper Coolio, známy najmä vďaka megahitu Gangsta's Paradise z roku 1995, za ktorý dostal aj ocenenie Grammy. Úmrtie hudobníka médiám oznámil jeho dlhoročný manažér a priateľ Jarez Posey, píše agentúra AFP. Príčina úmrtia nebola bezprostredne známa.

Posey povedal portálu TMZ informujúcemu o živote celebrít, že Coolia našli v stredu popoludní miestneho času bez známok života v kúpeľni domu jedného z jeho priateľov.

Coolio, vlastným menom Artis Leon Ivey jr., odštartoval svoju spevácku kariéru ešte v 80. rokoch. Celosvetovo sa však preslávil až skladbou Gangsta's Paradise, ktorú zložil k filmu Nebezpečné názory (Dangerous Minds) a o rok neskôr za ňu dostal aj Grammy v kategórii najlepší sólový rapový výkon. Singel dominoval hitparádam v 16 krajinách a na celom svete sa z neho predali milióny nosičov.

Takýto veľkolepý úspech sa už Cooliovi znova dosiahnuť nepodarilo, na konte má však ešte viacero hitov vrátane skladieb 1, 2, 3, 4 (Sumpin' New) či Too Hot. Venoval sa aj herectvu, objavil sa napríklad vo filme Batman a Robin z roku 1997 či v seriáloch Pestúnka Franny, Čarodejky alebo Joey.