< sekcia Zahraničie

Zomrel režisér Vojtěch Jasný, autor filmu Všichni dobří rodáci

Na archívnej snímke z 10. mája 2016 český režisér a scenárista, ale aj odbojár Vojtěch Jasný pózuje v Prahe. Jasný, autor trezorovej snímky Všichni dobří rodáci, zomrel vo veku 93 rokov v piatok 15. novembra 2019. Foto: TASR/AP

Jasný prežil dramatický život plný zvratov.

Praha 16. novembra (TASR) - Vo veku 93 rokov zomrel český režisér a scenárista, ale aj odbojár Vojtěch Jasný, autor trezorovej snímky Všichni dobří rodáci. Podľa spravodajského servera iDNES.cz to v sobotu na Facebooku uviedlo Slovácke divadlo v Uherskom Hradišti.

Jasného najslávnejším dielom sú Všichni dobří rodáci z roku 1968 s Radoslavom Brzobohatým. Nakrútil aj film Až přijde kocour s Janom Werichom.

Jasný bol jedným z predstaviteľov tzv. českej filmovej novej vlny, vysvetľuje iDNES.cz. Všichni dobří rodáci mu na medzinárodnom festivale v Cannes vyniesli v roku 1969 cenu za réžiu a pozvanie do poroty ďalšieho ročníka, ale tiež perzekúciu zo strany komunistického režimu.

V tom istom roku emigroval a na čas zakotvil pri západonemeckých televíznych zákazkách. Približne od polovice 80. rokov minulého storočia žil v Spojených štátoch.

Jasný prežil dramatický život plný zvratov. Počas druhej svetovej vojny bol v odboji a britským agentom, priblížila webová stránka iDNES.cz.