< sekcia Zahraničie

Zomrel saudskoarabský kráľ Abdalláh, krajinu povedie Salmán

Na snímke z tlačovej agentúry Saudi saudskoarabský kráľ Abdalláh. Foto: TASR/AP

Abdalláh sa stal kráľom v roku 2005, kráľovstvo však riadil už od polovice 90. rokov.

Rijád 23. januára (TASR) - Saudskoarabský kráľ Abdalláh zomrel. Kráľovstvo povedie jeho nevlastný brat Salmán, oznámila dnes saudskoarabská štátna televízia.

"Jeho výsosť Salmán bin Abdalazíz as-Saúd a všetci členovia rodiny a celý národ smútia za strážcom dvoch svätých mešít kráľa Abdalláha bin Abdalazíza, ktorý zomrel dnes ráno presne o jednej hodine," citovala z vyhlásenia štátnej televízie spravodajská stanica BBC. Podľa nej Abdalláh zomrel v metropole Rijád v nemocnici, kde bol hospitalizovaný niekoľko týždňov so zápalom pľúc.

Viaceré médiá informovali, že Abdalláh zomrel vo veku 90 rokov. Stanica BBC uvádzala 91 rokov s tým, že jeho skutočný dátum narodenia je predmetom sporov.

Abdalláh vymenoval Salmána (79) za korunného princa v roku 2012. Teraz sa stal korunným princom nevlastný brat Salmána i Abdalláha, 69-ročný princ Mukrín - bývalý šéf spravodajskej služby, uviedla agentúra AP.

Americký prezident Barack Obama vyjadril sústrasť nad smrťou Abdalláha. "Ako líder bol vždy čestný a odvážny vo svojom presvedčení. Jedným z jeho presvedčení bola pevná a vášnivá viera v dôležitosť americko-saudských vzťahov ako sily pre stabilitu a bezpečnosť na Blízkom východe i mimo neho. Blízkosť a sila partnerstva medzi našimi krajinami je súčasťou dedičstva kráľa Abdalláha," citovala z vyhlásenia Obamu agentúra Reuters.

Abdalláh bol podľa AP silným americkým spojencom, ktorý sa zapojil do boja proti teroristickej sieti al-Káida a snažil sa aj modernizovať ultrakonzervatívne kráľovstvo reformami vrátane väčších príležitostí pre ženy.

Na regionálnej úrovni bolo zrejme Abdalláhovou najvyššou prioritou postaviť sa šiitskému Iránu. Podporoval sunnitov bojujúcich proti spojencom Teheránu v niekoľkých krajinách. Nenávisť medzi šiitmi a sunnitmi sa najviac prejavila vo vojne v Sýrii.

Abdalláh sa stal kráľom v roku 2005, kráľovstvo však riadil už od polovice 90. rokov, kedy jeho nevlastný brat kráľ Fahd utrpel vážnu porážku. Od roku 2005 bol Abdalláh už niekoľkokrát hospitalizovaný. V roku 2012 absolvoval operáciu uvoľneného väziva v chrbte. O dva roky na to ho operovali v USA, kde mu zistili, že má v chrbtici krvnú zrazeninu a vyskočenú medzistavcovú platničku.

Filipíny vyzdvihli kráľa Abdalláha za jeho pomoc filipínskym zamestnancom

Filipíny dnes vyjadrili sústrasť nad úmrtím saudskoarabského kráľa Abdalláha a uviedli, že pomohol zlepšiť životnú situáciu približne milióna filipínskych zamestnancov, pracujúcich v kráľovstve. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

"Kráľovo chápanie obáv filipínskej vlády pomohlo zlepšiť sociálne postavenie a vyhliadky našich krajanov v Saudskej Arábii," uviedla druhá hovorkyňa filipínskeho prezidenta Abigail Valteová.

Za vlády kráľa Abdalláha podpísali Filipíny a Saudská Arábia dohody, ktoré zaručujú filipínskym pracovníkom lepšie zmluvy a postavenie, dodala Valteová.

Kráľ navyše často udeľoval milosť odsúdeným filipínskym zamestnancom a tiež amnestie, ktoré umožnili ilegálnym prisťahovalcom napraviť si svoj štatút. Dokonca pomohol zozbierať peniaze na právnu pomoc.

"Na tieto činy naša vláda nezabudne, ani tí, ktorých jeho rozhodnutia a snahy pozitívne ovplyvnili," dodala hovorkyňa.

Monarcha zomrel dnes ráno presne o jednej hodine, citovala z vyhlásenia tamojšej štátnej televízie britská spravodajská stanica BBC. Podľa nej Abdalláh zomrel v metropole Rijád v nemocnici, kde bol hospitalizovaný niekoľko týždňov so zápalom pľúc.

Viaceré médiá informovali, že Abdalláh zomrel vo veku 90 rokov. Stanica BBC uvádzala 91 rokov s tým, že jeho skutočný dátum narodenia je predmetom sporov.

Abdalláhovým nástupcom sa stal nevlastný brat Salmán (79). Abdalláh ho vymenoval za korunného princa ešte v roku 2012.

Teraz sa stal korunným princom nevlastný brat Salmána i Abdalláha, 69-ročný princ Mukrin - bývalý šéf spravodajskej služby, uviedla agentúra AP.