Quantcast
< sekcia Zahraničie

Zomrel spisovateľ a scenárista Roman Ráž

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ráž debutoval scenárom k televíznej dráme Pozvání spravedlivých (1968).

Praha 26. januára (TASR) - Vo veku 86 rokov zomrel český spisovateľ, scenárista a autor rozhlasových hier Roman Ráž. Informoval o tom v stredu webový spravodajský portál Novinky.cz.

Ráž napísal scenáre napríklad k televíznym filmom Prodavač humoru (1984) či Smrt v kruhu (1989).

Ráž sa narodil v roku 1935 v Prahe, ale vyrastal prevažne v Brne a v Luhačoviciach. Na filozofickej fakulte v Brne vyštudoval dejiny umenia a estetiku, následné štúdium na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe nedokončil.

V rokoch 1967 až 1971 bol dramaturgom brnianskeho štúdia Československej televízie, ale po podpísaní protirežimového vyhlásenia "Dvetisíc slov" ho komunistický aparát prepustil. V televízii v Prahe začal znova pracovať až po niekoľkých rokoch.

Ráž debutoval scenárom k televíznej dráme Pozvání spravedlivých (1968). Okrem už spomínaných filmov napísal scenáre aj k snímkam Žena v kleci (1997), Narcisový dům (1994), In flagranti (1993) či Otravný víkend (1989).

Ako prozaik začal poviedkovou zbierkou Jediná noc (1962). Vydal tiež prózy Učitel ptačího zpěvu, Poznávací znamení, Smrt v kaštanovém domě, Prodavač humoru, Bludné kameny, Lázeňské dobrodružství a mnoho ďalších.