Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Zahraničie

Zomrela diplomatka Fialková, ktorá pomohla Česku do EÚ a NATO

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Pre českú diplomaciu toho urobila mnoho, napísal na sociálnej sieti Twitter český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

Praha 2. novembra (TASR) - V utorok 1. novembra náhle zomrela dlhoročná česká diplomatka a veľvyslankyňa vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku Kateřina Fialková. Po páde komunistického režimu v roku 1989 patrila k osobnostiam, ktoré priviedli Česko do medzinárodných organizácií. Informuje spravodajkyňa TASR v Prahe na základe správy Ministerstva zahraničných vecí ČR.

"Veľmi ma zarmútila správa o náhlom odchode veľvyslankyne a významnej diplomatky Kateřiny Fialkovej. Pre českú diplomaciu toho urobila mnoho," napísal na sociálnej sieti Twitter český minister zahraničných vecí Jan Lipavský."Patrila ku generácii českých diplomatov, ktorá s plným vedomím dôležitosti tejto dejinnej úlohy priviedla Českú republiku do NATO a do Európskej únie, aby ju ukotvila západnom svete," napísal o veľvyslankyni rezort zahraničných vecí. Stala sa prvou vysoko postavenou Češkou v NATO, kde pracovala v kabinete generálneho tajomníka Georga Robertsona.

Fialková začala v českej diplomacii pracovať pred 30 rokmi. Podľa slov ministerstva budovala novú zahraničnú službu s odkazom na etické dedičstvo Masarykovej Prvej republiky a s hlboko prežívaným morálnym étosom, ktorý do nej vniesol prezident Václav Havel.

Dlhoročná diplomatka napĺňala tieto ideály do posledného pracovného dňa, keď pripravovala akcie k sviatku 17. novembra, dodalo české ministerstvo zahraničných vecí.

(spravodajkyňa Barbora Vizváryová)