Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Zahraničie

Zomrela Juanita Castrová, mladšia sestra bývalých lídrov Kuby

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

O smrti Castrovej informovala mexická novinárka María Antonieta Collinsová, ktorá spolupracovala na jej autobiografii vydanej v roku 2009.

Miami 5. decembra (TASR) - Vo veku 90 rokov zomrela v pondelok v americkom štáte Florida Juanita Castrová, mladšia sestra bývalých kubánskych lídrov Fidela a Raúla Castrovcov. TASR správu prevzala z agentúry AFP a webovej stránky denníka El Comercio.

O smrti Castrovej informovala mexická novinárka María Antonieta Collinsová, ktorá spolupracovala na jej autobiografii vydanej v roku 2009. Collinsová zosnulú na sociálnej sieti Instagram označila výnimočnú ženu a neúnavnú bojovníčku za záležitosti Kuby, ktorú milovala.

Juanita Castrová sa narodila na Kube 6. mája 1933. Tento ostrov opustila v roku 1964 po tom, ako sa zhoršili jej vzťahy s bratmi po nezhodách v spojitosti so smerovaním kubánskej revolúcie. Žila v exile v Miami na Floride, odkiaľ verejne kritizovala kroky svojich bratov na čele Kuby a spolupracovala a americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA), píše El Comercio.

Starší z dvojice bratov, Fidel Castro, sa dostal na Kube k moci počas revolúcie v roku 1959. V roku 2008 ho funkcii prezidenta Kuby nahradil jeho mladší brat Raúl Castro. Fidel zomrel v roku 2016.

V roku 2018 bol za prezidenta zvolený Miguel Díaz-Canel, ktorý v roku 2021 nahradil Raúla Castra aj na čele vládnucej Komunistickej strany Kuby (PCC).