Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Zahraničie

Zrážka vlakov v Indii si vyžiadala 207 mŕtvych a 850 zranených

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Železničné nešťastia sú v Indii bežné, no to v štáte Urísa patrí svojím rozsahom a počtom mŕtvych medzi najhoršie za takmer 30 rokov.

Bhuvanéšvar 3. júna (TASR) — Najmenej 288 mŕtvych a vyše 850 zranených si podľa najnovších informácií vyžiadala piatková zrážka osobných vlakov vo východoindickom štáte Urísa. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na Sudhanšu Sarangiho, šéfa miestneho hasičského zboru.

Agentúry Reuters a AP odvolávajúce sa na miestneho štátneho tajomníka Pradípa Dženu informujú o 233 mŕtvych.

K nešťastiu, ktorého okolnosti stále nie sú presne známe, došlo podľa predstaviteľov indických železníc a svedkov približne o 19.00 h miestneho času (15.30 h SELČ).

Účastníkmi zrážky sú vlak Howrah Superfast Express, smerujúci z Bangalúru do mesta Háura v štáte Západné Bengálsko, a rýchlik Coromandel Express, premávajúci medzi mestami Kalkata a Čennai. Niektoré médiá uvádzajú, že účastníkom zrážky bol aj nákladný vlak, v tom čase odstavený na inej koľaji.

Jeden z osobných vlakov sa mal vykoľajiť a jeho vozne zablokovali vedľajšiu koľaj, po ktorej práve z opačného smeru prichádzal druhý osobný vlak. Ktorý vlak sa vykoľajil ako prvý a z akých príči,n zatiaľ nie je známe, píše agentúra DPA.

Nehoda sa stala neďaleko Balešvaru, ležiaceho približne 200 kilometrov severovýchodne od Bhuvanéšvaru, hlavného mesta štátu Urísa.

Na mieste nešťastia počas noci pracovalo podľa úradov 1200 záchranárov. Bolo tam vyslaných 115 sanitiek, 50 autobusov a 45 mobilných zdravotníckych jednotiek.

Indický premiér Naréndra Módí vyjadril na Twitteri svoj šok z nehody. Jeho úrad krátko po nehode oznámil, že príbuzní obetí dostanú odškodné po 200.000 rupií (vyše 2200 eur). Zranení by mali dostať po 50.000 rupií.

Železničné nešťastia sú v Indii bežné, no to v štáte Urísa patrí svojím rozsahom a počtom mŕtvych medzi najhoršie za takmer 30 rokov. Vďaka novým investíciám a technologickým vylepšeniam sa však bezpečnosť železničnej dopravy v Indii poslednom čase výrazne zvýšila.

V auguste 1995 sa pri Naí Dillí zrazili dva vlaky, pričom zahynulo 358 ľudí. Životy 146 ľudí si v roku 2016 vyžiadala nehoda, pri ktorej osobný vlak zišiel z koľají medzi mestami Indaur a Patna.


Výberová chronológia tragických nehôd vlakov vo svete od roku 20202020

6. februára - Dvaja železničiari zahynuli a približne 30 ďalších ľudí utrpelo zranenia pri vykoľajení vysokorýchlostného vlaku medzi mestami Miláno a Piacenza na severe Talianska.20. februára - Dve osoby prišli o život pri vykoľajení osobného vlaku v austrálskom štáte Viktória neďaleko mesta Wallan, asi 47 kilometrov severne od Melbourne.30. marca - Jedna osoba zahynula a ďalších 127 utrpelo zranenia pri nehode osobného vlaku, ktorý sa vykoľajil v provincii Chu-nan v strednej Číne. Nehodu spôsobil zosuv pôdy po silných dažďoch.7. júla - Čelná zrážka dvoch osobných vlakov medzi stanicou Nové Hamry a dopravňou Pernink v okrese Karlove Vary si vyžiadala dva životy.14. júla – Jednu obeť a približne 35 zranených, z toho štyroch ťažko, si vyžiadala zrážka osobného a nákladného vlaku pri meste Český Brod v Stredočeskom kraji.2021

26. marca - Zrážka dvoch osobných vlakov na juhu Egypta si vyžiadala 19 obetí a 185 zranených.18. apríla - Najmenej 11 mŕtvych a 98 zranených si vyžiadalo vykoľajenie vlaku severne od egyptskej metropoly Káhira.8. júna - Vlakové nešťastie v Pakistane si vyžiadalo najmenej 63 obetí na životoch. Dva rýchliky sa zrazili v okrese Ghotki v provincii Sindh na juhu Pakistanu.4. augusta - Pri zrážke dvoch vlakov pri západočeskej obci Milavče v Plzenskom kraji zahynuli tri osoby - okrem oboch rušňovodičov zomrela aj jedna z cestujúcich. Nehoda si vyžiadala aj desiatky zranených.2022

14. februára - Jednu obeť a zhruba 30 zranených si vyžiadala zrážka dvoch prímestských vlakov pri bavorskej metropole Mníchov.11. marca - Po vykoľajení nákladného vlaku v Konžskej demokratickej republike zahynulo minimálne 60 ľudí. K nehode došlo medzi dedinami Kitenta a Buyofwe v provincii Lualaba. Vlak sa vykoľajil a zrútil do rokliny.9. mája - Jeden človek prišiel o život a viacero ďalších utrpelo zranenia pri vykoľajení vlaku pri obci Münchendorf v spolkovej krajine Dolné Rakúsko.16. mája - Pri zrážke nákladného vlaku s osobným v Katalánsku zahynul rušňovodič a 85 ľudí sa zranilo, dvaja z nich vážne. Záchranné zložky evakuovali z osobného vlaku asi 100 ľudí.3. júna – Najmenej piati ľudia zahynuli pri vlakovej nehode neďaleko mesta Garmisch-Partenkirchen na juhu Nemecka. Po vykoľajení regionálneho vlaku smerujúceho do Mníchova ošetrili 60 zranených, z nich 16 s ťažkými poraneniami.8. júna - Na východe Iránu, neďaleko púštneho mesta Tabas, sa vykoľajil osobný vlak. Nehoda si vyžiadala minimálne 18 obetí a 86 ľudí utrpelo zranenia.2023

1. marca - Zrážka dvoch vlakov blízko mesta Larisa na severe Grécka si vyžiadala 57 obetí. Zranenia utrpelo približne 85 ďalších osôb.4. apríla - Jedna osoba zahynula a ďalších 30 utrpelo zranenia pri havárii vysokorýchlostného osobného vlaku na juhozápade Holandska.