< sekcia Zahraničie

Žukov sa za obsah videí dostal na zoznam teroristov a extrémistov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ruský študent ekonómie bude mať v dôsledku toho zablokované všetky bankové účty, nebude môcť dediť a vyhotovovať prípadnú plnú moc u notára.

Moskva 12. septembra (TASR) - Ruského študenta ekonómie Jegora Žukova, ktorý bol stíhaný v kauze masových pouličných nepokojov v Moskve z 27. júla, zaradili najnovšie na zoznam teroristov a extrémistov. S odvolaním sa na zoznam vypracovaný Federálnou službou pre finančný monitoring (Rosfinmonitoring).

Žukov bude mať v dôsledku toho zablokované všetky bankové účty, nebude môcť dediť a vyhotovovať prípadnú plnú moc u notára.

Žukov bol najskôr obžalovaným v prípade masových nepokojov, do ktorých vyústila úradmi nepovolená demonštrácia konaná v Moskve 27. júla na protest proti nezaregistrovaniu nezávislých kandidátov do volieb do Moskovskej mestskej dumy.

O mesiac neskôr vyšetrovatelia toto obvinenie stiahli, ale vzniesli voči Žukovovi nové - tentoraz pre výzvy na "zvrhnutie ústavného poriadku".

Žukov sa ich údajne dopustil v štyroch videách, ktoré v roku 2017 zverejnil na svojom kanáli na YouTube. Žukov, ktorý je momentálne v domácom väzení, svoju vinu popiera.

Obsah videí skúmal znalec, ktorý má však matematické, nie jazykové vzdelanie. Žukov v nich hovorí o potrebe pustiť sa do "akýchkoľvek foriem protestu". Znalec tieto slová interpretoval ako výzvu na násilné konanie.

Spravodajský server Novaja gazeta oslovil viacerých filológov i členov Ruskej akadémie vied, ktorí dospeli k záveru, že citovaný znalec vytrhol Žukovove slová z kontextu a priradil im opačný význam. Žukovovo vyhlásenie sa podľa nich v skutočnosti týka pokojného protestu.

Lingvisti uviedli, že posudok vypracovaný znalcom Federálnej bezpečnostnej služby "nespĺňa požiadavky vedeckej objektivity", a označili ho za nedôveryhodný.