Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Zahraničie

„Zvíťazíme,” vyhlásil Zelenskyj na ceremónii na druhé výročie vojny

Vojak salutuje ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému počas slávnostného ceremoniálu na letisku Hostomel v Kyjeve 24. februára 2024. Foto: TASR/AP

Zelenskyj na ceremónii na kyjevskom letisku Hostomeľ objal lídrov a odovzdal medaily vojakom.

Kyjev 24. februára (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu na druhé výročie ruskej invázie zaviazal, že Ukrajina porazí Rusko.

"Bojujeme za to 730 dní našich životov. Zvíťazíme a bude to najúžasnejší deň našich životov," povedal podľa tlačovej agentúry AFP Zelenskyj na podujatí v Kyjeve pod holým nebom, keď vojna vstupuje už do tretieho roka.

"Každý normálny človek chce, aby sa vojna skončila. Ale nikto z nás nedovolí, aby skončila Ukrajina," vyhlásil Zelenskyj. Zdôraznil, že vojna sa musí skončiť "podľa našich podmienok", "spravodlivým" mierom.

Počas jeho príhovoru stáli vedľa neho premiéri Kanady, Talianska a Belgicka a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorí prišli do Kyjeva pripomenúť si dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Zelenskyj na ceremónii na kyjevskom letisku Hostomeľ objal lídrov a odovzdal medaily vojakom. Práve toto letisko sa v prvých dňoch invázie na Ukrajinu stalo terčom Ruska.

"Pred dvoma rokmi sme tu privítali nepriateľské výsadkové vojsko streľbou; o dva roky sa tu stretávame s našimi priateľmi a partnermi," uviedol ukrajinský prezident.