< sekcia SEKCIA: Zdravie

Alergikov ešte potrápi peľ jelše, ale aj topoľa a jaseňa

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Peľ topoľa sa v najvyšších koncentráciách vyskytoval v Košiciach.

Banská Bystrica 1. apríla (TASR) – V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ jelše, jaseňa, drevín z čeľade cyprusovité-tisovité a topoľa. Peľ jelše dosiahol alergologicky významné koncentrácie na celom území SR a miestami veľmi vysoké koncentrácie dosahoval i peľ ostatných spomínaných drevín. Peľová sezóna liesky sa končí. TASR o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktorý spadá koordinácia celoslovenskej peľovej informačnej služby.

"Najvyššiu dennú hladinu peľu jelše zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, a to 102 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, potom v Košiciach a Bratislave. Peľ liesky v najvyšších koncentráciách bol zachytený v Banskej Bystrici, peľ jaseňa v Trnave a v Bratislave. Peľ topoľa sa v najvyšších koncentráciách vyskytoval v Košiciach," zhrnula Lafférsová.

V najbližších dňoch by denné koncentrácie peľu jelše mali mať klesajúcu tendenciu, ale na strednom, severnom a východnom Slovensku môžu vďaka transportovanému peľu stále dosahovať alergologicky významné hladiny. Vysoké denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité sa budú vyskytovať na väčšine územia. Vysoké hladiny má dosiahnuť peľ topoľa a jaseňa.