Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Charita vyhlásila verejnú zbierku na podporu jej hospicov

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Mnohí nevyliečiteľne chorí si hospicovú starostlivosť nemôžu dovoliť.

Bratislava 4. novembra (TASR) - Slovenská katolícka charita (SKCH) pomáha nevyliečiteľne chorým ľuďom v troch rezidenčných hospicoch a prostredníctvom 12 mobilných hospicov, ktoré v minulom roku pomohli viac ako 450 klientom.

Mnohí nevyliečiteľne chorí si ale hospicovú starostlivosť nemôžu dovoliť. Zdravotné poisťovne hradia len približne 60 percent nákladov na zdravotnú starostlivosť poskytovanú v hospicoch. Zvyšok musí zaplatiť pacient. SKCH preto vyhlásila verejnú zbierku "Blízko pri človeku – pomáhame žiť až do konca" na podporu jej hospicov. Zbierka potrvá od 1. novembra do 31. januára 2015.

"Je nespravodlivé, že ľudia, ktorí musia bojovať s bolesťami a zložitou situáciou, v ktorej sa ocitli, si nemôžu dovoliť starostlivosť, ktorú potrebujú. Aby sme mohli prijímať aj pacientov bez príjmu alebo s nízkym príjmom, ktorí nemajú dosť peňazí na úhradu doplatku hospicovej starostlivosti, snažíme sa vyzbierať financie prostredníctvom verejnej zbierky. Z týchto peňazí hradíme náklady za pacientov, ktoré odmieta zaplatiť zdravotná poisťovňa," priblížil generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Zbierku je možné podporiť ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 2945456524/1100, variabilný symbol je 220 (IBAN: SK54 1100 0000 0029 4545 6524) alebo zaslaním darcovskej sms správy v znení DMS medzera CHARITA na číslo 877. Cena DMS je 2 eurá a SKCH z nej dostane 96 percent.

Hospicová starostlivosť zaručuje nevyliečiteľne chorým ľuďom, že nebudú trpieť neznesiteľnými bolesťami, bude zachovaná ich ľudská dôstojnosť a v posledných chvíľach nezostanú sami. "Najčastejšie ide o pacientov v pokročilom štádiu onkologického ochorenia, ktorí sú v terminálnom štádiu a doterajšia liečba zlyhala. Starostlivosť o takýchto pacientov v domácnosti je náročná a vyžaduje si 24-hodinovú službu. Preto sa príbuzní často rozhodnú umiestniť takéhoto člena rodiny v hospici, kde liečebné postupy vedú k zmierneniu bolesti a iných nepríjemných prejavov chorôb," vysvetlil Gumulák.

TASR informoval manažér pre komunikáciu a PR SKCH Lukáš Melicher.