< sekcia SEKCIA: Zdravie

M. Chren a J. Žitňanská chcú rodinných lekárov a zrušiť výmenné lístky

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Výmenné lístky opätovne zaviedla vláda Roberta Fica tento rok.

Bratislava 1. júla (TASR) - Nezaradení poslanci Martin Chren a Jana Žitňanská navrhujú zrušiť výmenné lístky potrebné na vyšetrenie u lekára špecialistu. Zároveň volajú po zavedení tzv. rodinných lekárov.

Výmenné lístky opätovne zaviedla vláda Roberta Fica (Smer-SD) tento rok. Podľa nezaradených poslancov ide o šikanu pacientov. "Z pacientov robia nevoľníkov a často predlžujú dobu, kedy sa dostanú na vyšetrenie, o niekoľko dní," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Chren.

Poukázal, že k všeobecnému lekárovi si musí ísť po lístok aj pacient, ktorého bolí ucho, pričom sám pacient vie, že potrebuje vyšetrenie u ušného. Chren poznamenal, že vládny Smer-SD podceňuje schopnosť ľudí určiť, akého lekára potrebuje. "Asi vás má za nie úplne rozumných," odkázal ľuďom.

Nezaradení poslanci spochybňujú argument vládnej strany, že zavedením povinných výmenných lístkov bude lepší manažment pacienta, keďže všeobecný lekár vie lepšie nasmerovať pacienta k správnemu špecialistovi. Výmenné lístky sú podľa nezaradených len formalita, ich získavanie časovo zaťažuje pacienta aj všeobecného lekára. Okrem iného sa tiež, ako tvrdia, znižuje dostupnosť špecializovanej zdravotnej starostlivosti.

"Stále viac pribúda prípadov, kedy je pacient pre výmenný lístok šikanovaný, dokonca aj pri vážnych zákrokoch, ktoré neznesú odklad," tvrdia predkladatelia návrhu. Riešenie vidia v zrušení výmenných lístkov a v zavedení tzv. rodinných lekárov.

Sulík: Dajme zdravotníctvu nejakú cenu, netvárme sa, že je zadarmo

Zdravotná starostlivosť nie je bezplatná a pokiaľ sa budeme snažiť vyvolať dojem, že bezplatná je, bude sa ňou plytvať a zdravotníctvo nebude na dobrej úrovni. V diskusii o zrušení výmenných lístkov to povedal predseda SaS Richard Sulík, ktorému sa pozdával napríklad niekdajší dvadsaťkorunový poplatok za návštevu lekára. Nebol by proti, keby sa niečo podobné opäť zaviedlo.

"Dajme zdravotníctvu nejakú cenu. Je to správne. Nevzbudzujme dojem, že je zadarmo," uviedol. Zároveň sa vyslovil za zrušenie výmenných lístkov, ktoré navrhujú nezaradení poslanci Martin Chren a Jana Žitňanská. Zákonodarcovia tiež volajú po zavedení tzv. rodinných lekárov.