< sekcia SEKCIA: Zdravie

Chrípka je tu i v lete, jej výskyt je medziročne dokonca vyšší o 100 %

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Banská Bystrica 9. augusta (TASR) - Chrípka je tu aj napriek vysokým teplotám. Jej výskyt je v Banskobystrickom kraji dokonca o takmer 100 percent vyšší, ako v rovnakom období vlani. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

Podľa analýzy hlásení 49 percent lekárov pre deti a dorast a 34 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých v Banskobystrickom kraji možno konštatovať, že na akútne respiračné ochorenia (ARO) je v kraji v súčasnosti chorých 1118 ľudí. Predstavuje to prepočítanú chorobnosť takmer 439 na 100.000 osôb. "Chorobnosť na chrípku predstavuje vyše 20 prípadov na 100.000 obyvateľov, čo je až dvojnásobok oproti rovnakému obdobiu vlaňajška," uviedla Tolnayová.

RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý Banskobystrický kraj, neevidoval tento týždeň žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI), ani žiadny prípad typicky letných ochorení a epidémií. Naďalej sa na etiológii (pôvode) ochorení podieľajú vírusy, ktoré spôsobujú akútne ochorenia s ľahším priebehom. Dôkazom toho môže byť aj nižší počet komplikácií zo zápalových ochorení horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, ako tomu býva v zimných a jarných mesiacoch.

V 32. kalendárnom týždni najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v okrese Rimavská Sobota (175), Revúca (136), Žiar nad Hronom (132), ako aj Lučenec, Žarnovica a Veľký Krtíš. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okrese Žarnovica a Lučenec.