Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Prípadov čierneho kašla v posledných rokoch pribúda

Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Ochorenie sa prejavuje typickým záchvatovitým kašľom trvajúcim aj šesť týždňov.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Od roku 2008 došlo na Slovensku k výraznému vzostupu chorobnosti na čierny kašeľ s maximom v roku 2010, kedy lekári nahlásili 1379 ochorení. Vlani zaznamenali 950 prípadov, tento rok k novembru to bolo vyše 800 chorých. "Nárast počtu prípadov čierneho kašľa sa netýka iba Slovenska, ale aj ostatných európskych krajín," uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická.

"Čierny kašeľ je akútne respiračné ochorenie. Prejavuje sa typickým záchvatovitým kašľom trvajúcim aj šesť týždňov a dlhodobou rekonvalescenciou," priblížila Skalická. Ochorenie bývalo v minulosti často sprevádzané mnohými komplikáciami, ako krvácaním do viečok, zápalom pľúc či zápalmi stredného ucha. Pôvodcom nákazy je baktéria produkujúca toxíny, medzi nimi i pertusický toxín, ktorý postihuje sliznice dýchacích ciest a jemné cievne kapiláry.

"Ochorenie sa najčastejšie prenáša z človeka na človeka vdychovaním vzduchu kontaminovaného baktériami chorého človeka. Inkubačný čas sa pohybuje od sedem do 21 dní," dodala Skalická. Za najúčinnejšiu prevenciu sa podľa jej slov považuje očkovanie. Účinným liekom sú antibiotiká, ktoré významne znižujú výskyt komplikácií po tomto ochorení. Súčasťou liečby je aj tlmenie príznakov, najmä kašľa.

Zvyšovaním chorobnosti na čierny kašeľ na Slovensku od roku 2008 došlo aj k posunu najvyššej vekovošpecifickej chorobnosti zo skupiny 0-ročných na skupinu 15- až 19-ročných. Slovensko preto zaviedlo v roku 2010 preočkovanie detí proti čiernemu kašľu v 13. roku života.