Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

V Číne otvorili kliniku na liečbu následkov smogu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Od minulotýždňového otvorenia na oddelení ošetrili viac ako 100 pacientov.

Peking 18. decembra (TASR) - Nemocnica na juhozápade Číny otvorila špecializovanú kliniku pre pacientov, ktorých spôsobuje zdravotné problémy smog, oznámila dnes agentúra AP.

Smogová klinika vznikla v ľudovej nemocnici číslo sedem v meste Čcheng-tu, metropole provincie S'-čchuan, ktoré je jedným z obchodných centier západnej Číny. Dôvodom jej vzniku bol nárast počtu obyvateľov, trpiacich následkami znečistenia ovzdušia.

Od minulotýždňového otvorenia na oddelení ošetrili viac ako 100 pacientov. U väčšiny z nich sa prejavovali bežné symptómy, ako sú kašeľ a bolesti a podráždenie hrdla, ale lekári zaznamenali aj astmatické prejavy a kardiologické ochorenia vyvolané alebo zhoršené smogom.

Nová klinika víta pacientov veľkým červeným transparentom s textom: "Nebojme sa smogu. Dá sa mu predchádzať a dá sa liečiť". Podľa čínskeho experta, citovaného agentúrou AP, ide o prvé nemocničné oddelenie druhu na území Číny.

"Tento príklad budú možno nasledovať ďalšie (čínske) nemocnice, pretože by tým mohli zvýšiť svoje príjmy," uviedol Pchan Siao-čchuan, profesor z fakulty verejného zdravotníctva Pekinskej univerzity.

Za desaťročia rýchleho hospodárskeho rastu Čína platí aj znečistením životného prostredia, ktoré sa týka hlavne veľkých priemyselných miest. Najhoršia smogová situácia je v Pekingu a ďalších mestách na severe krajiny. Problém pritom začína čoraz viac trápiť najmä príslušníkov rodiacej sa čínskej strednej triedy.

V 14-miliónovom Čcheng-tu je znečistenie ovzdušia na čínske pomery relatívne mierne, vzhľadom na európske pomery je však stále vysoké.