< sekcia SEKCIA: Zdravie

Čína poslala do Afriky experimentálny liek proti ebole

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Firma poskytla niekoľko tisíc dávok svojho lieku JK-05 do africkej oblasti a v prípade potreby môže poslať ďalšie, uviedol predstaviteľ spoločnosti Ťia Čung-sin.

Šanghaj 16. októbra (TASR) - Čínsky výrobca liekov, napojený na armádu, poslal experimentálny liek proti ebole do Afriky pre čínskych humanitárnych pracovníkov a plánuje tam uskutočniť aj klinické testy, aby pomohol v boji s nebezpečnou vírusovou chorobou. Tlačovú agentúru Reuters o tom dnes informovali manažéri výrobnej firmy Sihuan Pharmaceutical Holdings Group.

Firma poskytla niekoľko tisíc dávok svojho lieku JK-05 do africkej oblasti a v prípade potreby môže poslať ďalšie, uviedol predstaviteľ spoločnosti Ťia Čung-sin.

Epidémia eboly v západnej Afrike, najhoršia zaznamenaná v dejinách, si už vyžiadala vyše 4000 ľudských životov.

Svet reaguje na nebezpečný vírus

Vlády a výrobcovia liekov po celom svete sa čo najrýchlejšie snažia nájsť liečbu na ebolu, ktorá sa už rozšírila aj do Európy a Spojených štátov. Americký prezident Barack Obama prisľúbil "agresívnejší" postup proti vírusovej chorobe.

"(Čínski) Humanitárni pracovníci si už vzali liek so sebou, a ak sa vyskytne prípad ochorenia (medzi humanitárnymi pracovníkmi), môžu ho užiť," oznámila asistentka generálneho riaditeľa firmy Sihuan.

Sihuan, sčasti vlastnený americkou investičnou bankou Morgan Stanley, dúfa, že sa mu podarí čo najrýchlejšie dostať liek na užívanie civilistom v Číne. Firma už podpísala dohodu s Akadémiou vojenských lekárskych vied (AMMS), teda výskumným útvarom, s ktorým sa budú snažiť získať povolenie na užívanie lieku v Číne a na jeho umiestnenie na trh.

Liek povolený iba pre mimoriadne potreby

Liek JK-05, zatiaľ povolený v Číne len pre mimoriadne potreby armády, pôvodne vyvinula AMMS.

Ak sa potvrdí účinnosť lieku, bude to veľká výhra čínskeho lekárenského sektora a posilnenie vplyvu Číny v Afrike, ktorá je čoraz významnejším partnerom pre druhú najväčšiu ekonomiku na svete.

Čínsky prezident Si Ťin-pching uviedol tento týždeň, že Čína bude stupňovať svoje snahy a opatrenia proti ebole. "Budeme spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom v boji proti epidémii eboly," vyhlásil v stredu prezident pred veľvyslancami, jeho výroky zverejnila štátna tlačová agentúra Sinchua.

Firma Sihuan uvádza, že je tretím najväčším výrobcom liekov na predpis v Číne. Pôvodne bola vojenským vedeckým útvarom, ktorý sa osamostatnil a pretvoril do súčasnej podoby v roku 2001.

Firma pripravuje klinické testy v Afrike a liek bude možno testovať na afrických pacientoch s ebolou, informovala ďalej asistentka generálneho riaditeľa. Zatiaľ sa chorobou nenakazil žiadny čínsky občan.

V Číne je milión čínskych občanov

V Afrike žuje približne milión čínskych štátnych príslušníkov, pričom 10.000 ich je v krajinách najviac postihnutých ebolou - teda v Sierre Leone, Guinei a Libérii.

Čína poslala do Afriky stovky humanitárnych pracovníkov na pomoc v boji proti ebole a tiež zdravotnícke potreby za 35 miliónov dolárov do najhoršie zasiahnutých štátov.

Liek JK-05 ešte nebol použitý u ľudí, hoci spoločnosť Sihuan tvrdí, že jeho účinnosť sa dokázala v testoch na myšiach.

Vývoj čínskeho lieku trochu zaostáva za liekmi ZMapp a TKM-Ebola, vyvinutými v Spojených štátoch a v Kanade. Tie už boli testované na opiciach a podali ich aj pacientom s ebolou. Analytici však uvádzajú, že povzbudzujúcim javom je to, že vlastnosti čínskeho lieku sú podobné japonskému lieku Favipiravir proti chrípke.

Japonská spoločnosť Fujifilm Holdings minulý týždeň oznámila, že francúzska a guinejská vláda uvažujú o klinických testoch lieku Favipiravir, ktorým by sa liečili aj pacienti s ebolou. Liek vyvinula japonská firma Toyama Chemical.