Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Cukrovka môže bez príznakov prebiehať aj roky

Je viacero typov cukrovky, cukrovka 2. typu predstavuje 80 až 85 percent spomedzi všetkých prípadov.

Bratislava 18. novembra (TASR) - Cukrovka 2. typu, ktorá je najrozšírenejším typom tohto ochorenia, je zakorenená aj v génoch, zásadným faktorom jej vzniku je však podľa lekárov obezita a nezdravý životný štýl. "Spočiatku nebolí a môže prebiehať aj niekoľko rokov bez toho, aby spôsobovala viditeľné ťažkosti," upozornil vedecký sekretár Slovenskej diabetologickej spoločnosti Vladimír Uličiansky. Na Slovensku v súčasnosti cukrovka postihuje asi 400.000 ľudí.

Je viacero typov cukrovky, cukrovka 2. typu predstavuje 80 až 85 percent spomedzi všetkých prípadov. Pri tomto type cukrovky pankreas produkuje dostatok inzulínu, citlivosť na tento hormón je ale znížená. Tento typ cukrovky sa spája s obezitou a metabolickým syndrómom, ktorého výskyt v slovenskej populácii sa odhaduje na takmer 40 percent.

Diabetes mellitus v Európskej únii postihuje desať percent populácie. Je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby a tiež amputácií dolných končatín. Oproti zdravým ľuďom sa u pacientov s diabetom objavujú častejšie aj srdcovocievne ochorenia. Pokiaľ cukrovka nie je dostatočne kontrolovaná liečbou, môže skrátiť očakávanú dĺžku života o 15 až 20 rokov.

Lekári preto odporúčajú každému človeku po 45. roku života dať si vyšetriť hladinu krvného cukru aspoň raz za dva až tri roky. Ak je pacient obézny, má vysoký krvný tlak, vysoké hladiny krvných tukov alebo prekonal infarkt či cievnu mozgovú príhodu, mal by preventívne vyšetrenie absolvovať každý rok. Odhaliť riziko vzniku cukrovky pomôže aj test na novom webe www.zivotbezcukrovky.sk, kde možno nájsť všetky potrebné informácie o ochorení.