Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Zvýšiť povedomie o 112 je cieľom Európskeho dňa tiesňového čísla 112

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Tento deň v EÚ pripadá na 11. februára.

Brusel/Bratislava 11. februára (TASR) - Jedným z hlavných cieľov zaradenia Európskeho dňa tiesňového čísla 112 do kalendára dní je zvýšiť povedomie o čísle 112 v celej Európskej únii (EÚ). Tento deň v EÚ pripadá na 11. februára. Hlavnou myšlienkou tohto európskeho dňa je zachrániť v celej únii pomocou jedného čísla tiesňového volania čo najviac životov.

Európska asociácia liniek tiesňového volania (The European Emergency Nubmer Association, EENA), nezisková organizácia so sídlom v Bruseli, na svojej internetovej stránke informuje, že 11. februára 2014 sa v metropole EÚ uskutoční tlačová konferencia pri príležitosti Európskeho dňa tiesňového čísla 112. Pred budovou Európskeho parlamentu sa pripravuje ukážka hasičských vozidiel a techniky. Aj Slovensko si v roku 2014 pripomenie tento deň, a to programom orientovaným najmä na deti a mládež. Pre TASR to uviedol Petar Lazarov z Tlačového odboru kancelárie ministra vnútra SR.

Tiesňové číslo sa zaviedlo už v roku 1991 s tým, aby sa uľahčil občanom, najmä cestujúcim a turistom, prístup k pomoci v celej EÚ v prípade núdze. Od roku 1998 platí pre všetky členské štáty únie povinnosť zaistiť bezplatné telefonovanie na toto číslo z pevnej linky ale aj z mobilu.

Od roku 2003 majú telekomunikačné spoločnosti povinnosť poskytovať informácie na zabezpečenie lokalizácie volajúceho, aby ho zložky záchranného systému mohli rýchlejšie nájsť. Ide napríklad o obete nehôd. Európska komisia (EK) spolu s Európskym parlamentom (EP) a Radou EÚ vo februári 2009 chceli prispieť k informovanosti o tomto čísle, preto 11. február vyhlásili za Európsky deň tiesňového čísla 112.

EENA organizuje každý rok slávnostné odovzdávanie cien 112 Awards (The 112 Awards Ceremony) s tým, aby sa dostalo uznania a ocenenia jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré sa osobitne angažovali pri plnení povinností, prípadne propagovaní Európskeho tiesňového čísla 112. V roku 2014 je odovzdávanie cien európskej súťaže 112 Awards stanovené na 2. apríla vo Varšave.

V roku 2013 v Rige získala pre Slovensko cenu 112 Awards v kategórii Výnimočný operátor príslušníčka Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zo Žiliny Slavomíra Korduliaková. Vo februári 2012 zachránila život 16-ročnej dievčine, ktorá uviezla v snehovej kalamite cestou zo školy. Dievča sa muselo brodiť hlbokým snehom a nevedelo nájsť smer domov. Podchladené, dehydrované a vyčerpané zavolalo na linku 112. Slavomíra Korduliaková počas jednej hodiny poskytovala obeti psychologickú podporu a vzájomnou komunikáciou ju udržiavala pri živote. Záchrannú akciu komplikovalo to, že dievča nevedelo udať popis miesta, kde sa nachádza. Operátorka komunikovala s matkou obete a starostom obce, aby pomohli pri určovaní jej lokalizácie. Hasiči dievča našli do hodiny v zlom zdravotnom stave a okamžite ju transportovali do nemocnice, informovalo Ministerstvo vnútra SR na svojej internetovej stránke.

Cena112 Awards je významná celoeurópska súťaž pre profesionálov a verejnosť. Jej cieľom je popularizovať tiesňové číslo 112 v celej EÚ a podporovať jeho správne používanie. Ceny za účasti najvyšších predstaviteľov Európskeho parlamentu a Európskej komisie každoročne udeľuje EENA. Cena 112 Awards bola udelená v rokoch 2007, 2008, 2009, 2010, 2012.