Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Dlh nemocníc voči Sociálnej poisťovni medziročne vzrástol o 37,6 mil.

Na snímke ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a poslanec KDH Ivan Uhliarik. Foto: TASR/Martin Baumann

Pohľadávky voči štátnym zdravotníckym zariadeniam dosiahli ku koncu decembra minulého roka takmer 55,4 milióna eur.

Bratislava 29. januára (TASR) - Zdravotnícke zariadenia dlhovali ku koncu decembra 2013 na poistnom Sociálnej poisťovni vyše 86,3 milióna eur. Medziročne sa tak ich pohľadávky zvýšili o viac ako 37,6 milióna eur. Vyplýva to z informácie Sociálnej poisťovne, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.

Pohľadávky voči štátnym zdravotníckym zariadeniam dosiahli ku koncu decembra minulého roka takmer 55,4 milióna eur. Za mesiac tak vzrástli o vyše 4,3 milióna eur. Nárast pohľadávok z titulu neplatenia sa eviduje pri banskobystrickej nemocnici, ako aj tých bratislavských, Národnej transfúznej službe a Psychiatrickej nemocnici Hronovce.

Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej problémom sú bratislavské a banskobystrická nemocnica. Ako poznamenala, v súčasnosti sa vyhodnocuje, ako sa vlani štátnym nemocniciam darilo znižovať zadlženosť. Na základe predbežných výsledkov verí, že pôjde o viacero pozitívnych správ a následne by sa mohli začať znižovať aj dlhy spomínaných troch subjektov voči Sociálnej poisťovni.

Dlhy transformovaných zdravotníckych zariadení predstavovali 30,9 milióna eur. Za mesiac sa teda zvýšili o vyše 1,1 milióna eur. Nárast pohľadávok z titulu neplatenia mesačných odvodov bol zaznamenaný v ôsmich zariadeniach.

Sociálna poisťovňa evidovala celkovo 22 sledovaných zdravotníckych zariadení s pohľadávkou. Z toho je šesť štátnych a 16 transformovaných zdravotníckych zariadení.