< sekcia SEKCIA: Zdravie

Slovenské mestá privítajú kampaň o onkologickej prevencii Nie rakovine

Ilustračná snímka, rakovina prsníka. Foto: TASR/AP

Edukovať budú dobrovoľníci – vyliečení onkologickí pacienti, ktorým sa práve vďaka vyšetreniam podarilo zachrániť život, ale aj odborníci.

Bratislava 9. septembra (TASR) – Do slovenských miest opäť zavíta osvetová kampaň Nie rakovine Tour. V rámci nej bude možné sa dozvedieť o prevencii a včasnej detekcii ľudských papilomavírusov (HPV) či o jednoduchej metóde odhalenia polypov v hrubom čreve. Ženy si môžu vyskúšať praktický nácvik samovyšetrovania prsníkov na špeciálnom simulátore. TASR o tom informovala prezidentka aliancie Nie rakovine a Europacolon Slovensko Jana Pifflová Španková.

Priblížila, že na cestách Slovenskom budú zdôrazňovať informácie o skríningu karcinómu krčka maternice. Na tom by sa mala zúčastňovať každá žena od 23. roku života. Rodičom tínedžerov pripomenú, aby nepremeškali očkovanie proti HPV, ktoré je v 12. roku života hradené z poistenia.

Skríningový onkologický program rakoviny krčka maternice koncom augusta odštartovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Organizácia pripomína, že v boji s týmto ochorením pomáha pravidelná a kvalitná gynekologická prevencia spolu s očkovaním proti vírusu HPV. Najvyšší výskyt rakovinotvorného HPV je vo vekovej kategórii 25 až 29 rokov. Od infekcie k vzniku nádoru môže uplynúť až 15 rokov.

Edukovať budú dobrovoľníci – vyliečení onkologickí pacienti, ktorým sa práve vďaka takýmto vyšetreniam podarilo zachrániť život, ale aj odborníci. Osvetová road šou Nie rakovine sa bude realizovať v obchodnom centre v bratislavskom Ružinove najbližšiu sobotu (11. 9.), ďalej 16. septembra v Žiline, 18. septembra v Trenčíne a 28. októbra v Banskej Bystrici. Postupne by mali pribudnúť aj ďalšie mestá.