Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. november 2023Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Spustili prvý prototyp platformy Cancer Image Europe

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Európska komisia spresnila, že snímkovanie sa týka rakoviny prsníka, hrubého čreva, pľúc, prostaty, konečníka, pečene, gliómu, neuroblastómu a glioblastómu.

Brusel 29. septembra (TASR) - Európska iniciatíva pre zobrazovanie rakoviny dosiahla prvý významný míľnik, uviedla v piatok Európska komisia (EK). Od piatka platforma Cancer Image Europe spája 36 súborov údajov snímok deviatich typov rakoviny, informuje spravodajca TASR.

Komisia spresnila, že snímkovanie sa týka rakoviny prsníka, hrubého čreva, pľúc, prostaty, konečníka, pečene, gliómu, neuroblastómu a glioblastómu. Ide o celkovo vyše 200.000 obrazových sérií približne 20.000 jedincov.

Zverejnili aj prvú verziu pravidiel, ktoré sa budú vzťahovať na poskytovateľov údajov a používateľov, ako aj prevádzkové postupy platformy.

Cieľom iniciatívy pre zobrazovanie rakoviny je poskytnúť európsku spojenú infraštruktúru údajov o snímkach rakoviny na podporu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, výskumných ústavov a inovátorov pri čo najlepšom využívaní inovatívnych riešení založených na údajoch na diagnostiku, liečbu rakoviny a starostlivosť v prospech pacientov s rakovinou.

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v správe pre médiá uviedol, že platforma Cancer Image Europe využíva silu údajov v boji proti rakovine a pripravuje sa tým cesta k cezhraničnej, interoperabilnej a bezpečnej infraštruktúre pre údaje zo zobrazovania rakoviny v Európe. Podľa jeho slov to podporí aj vývoj nových technológií poháňaných umelou inteligenciou, čo zlepší zdravotnú starostlivosť v tejto oblasti.

"Digitálne technológie spôsobia revolúciu v zdravotníctve, najmä pokiaľ ide o detekciu, liečbu a starostlivosť o rakovinu. Ako súčasť európskeho plánu boja proti rakovine bude Európska iniciatíva pre zobrazovanie rakoviny kľúčom k tomu, aby bola skorá detekcia prostredníctvom skríningu presnejšia, včasnejšia a dostupnejšia, a pomôže nám vyvinúť ďalšiu generáciu diagnostiky a liečby rakoviny," opísala situáciu eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidisová.

Európska iniciatíva pre zobrazovanie rakoviny, spustená v decembri 2022, je jednou z vlajkových lodí európskeho plánu boja proti rakovine. Platformu Cancer Image Europe, ktorá je súčasťou tejto iniciatívy, podporujú z programu Digitálna Európa sumou 18 miliónov eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)