Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. jún 2023Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Eurostat naznačil, že Slováci majú najkratší zdravý život v EÚ

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Eurostat, štatistický úrad EÚ, v pondelok naznačil, že Slováci žijú v zdraví len 53 rokov, čo je menej ako občania ostatných 27 členských štátov.

Brusel 8. apríla (TASR) - Slovensko je lídrom v smutnej štatistike Európskej únie - v najkratšom zdravom živote. Upozornil dnes slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS).

Poslanec Európskeho parlamentu pripomenul, že v pondelok 7. apríla bol Svetový deň zdravia a pri tejto príležitosti sa podľa údajov Eurostatu Slovensko nemá čím chváliť. Upozornil na chabé výsledky Slovenska a tiež na možnosti na zlepšenie.

"Sme lídrom v smutnej štatistike. V počte zdravých rokov zaostávame za všetkými ostatnými štátmi Európskej únie. Sme občanmi druhej kategórie," skonštatoval Kukan.

Eurostat, štatistický úrad EÚ, v pondelok naznačil, že Slováci žijú v zdraví len 53 rokov, čo je menej ako občania ostatných 27 členských štátov. Za európskym priemerom Slováci zaostávajú o takmer desať rokov. Aj slovenskí seniori, teda občania s vekom nad 65 rokov, sú na tom najhoršie z celej únie.

"Musíme pracovať na zlepšení zdravia Slovákov a zvlášť seniorov. Európa na to má liek," uviedol Kukan. A v tejto súvislosti pripomenul, že Európsky parlament na minulotýždňovom plenárnom zasadnutí odhlasoval dve regulácie, ktoré zvýšia bezpečnosť pacientov. Prvá sa týka zdravotníckych pomôcok a druhá zvlášť zdravotníckych pomôcok in vitro.

Kukan obe regulácie v hlasovaní podporil. Vysvetlil, že kvalita týchto zdravotníckych pomôcok bola v súlade s bezpečnosťou pacientov. Prijaté prísnejšie opatrenia podľa neho prispejú ku kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti a tým aj k dlhšiemu životu v zdraví pre občanov Slovenska.