Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Fajčenie hortenzie ako náhrady marihuany odborníci SR nezaznamenali

Foto: TASR/AP

Fajčenie usušených kvetov hortenzie s tabakom môže mať podľa niektorých odborníkov vážne zdravotné následky. Pri fajčení sa uvoľňuje prudko jedovatý kyanovodík, čo môže viesť až k smrti.

Bratislava 15. februára (TASR) - Usušené kvety hortenzie zmiešané s tabakom. Fajčenie takejto zmesi, považovanej za lacnejšiu náhradu marihuany, začali podľa zahraničných médií v súčasnosti praktizovať mladí Francúzi. Na Slovensku sa odborníci s takýmito prípadmi ešte nestretli.

Ako upozornil riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica, neznamená to, že na Slovensku ľudia takéto niečo nevyskúšali.

"V súčasnom svete, keď ľudia hromadne zdieľajú informácie prostredníctvom mailu či sociálnych sietí, je možné, že sa informácie o takejto droge dostali aj k nám," uviedol Okruhlica. Ako sám povedal, on sám ani jeho kolegovia v Centre pre liečbu drogových závislostí sa s týmto prípadom nestretli. Podobne sa vyjadrila aj vedúca Národného toxikologického informačného centra Silvia Plačková.

"O rastline vieme, ale podobný prípad ako vo Francúzsku sme nezaznamenali."

Fajčenie usušených kvetov hortenzie s tabakom môže mať podľa niektorých odborníkov vážne zdravotné následky. Upozorňujú na to, že pri fajčení sa uvoľňuje prudko jedovatý kyanovodík, čo môže viesť až k smrti. Podľa Plačkovej sa k tomuto riziko nemožno vyjadriť jednoznačne. "Ťažko to posúdiť, v rastline sa nachádzajú rôzne obsahové látky, nevieme, aké množstvo kyanogénnych glykozidov sa nachádza v jednotlivých druhoch," spresnila.