< sekcia SEKCIA: Zdravie

Iniciatíva Stop hazardu so zdravím tvrdí, že s ňou MZ SR nekomunikuje

Marek Krajčí, archívna snímka. Foto: TASR Jaroslav Novák

Iniciatíva predložila ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu aj ministrovi financií Eduardovi Hegerovi (obaja OĽANO) konkrétny návrh na zlepšenie vývoja slovenského zdravotníctva.

Bratislava 16. novembra (TASR) – Iniciatíva Stop hazardu so zdravím tvrdí, že s ňou Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR nekomunikuje. TASR o tom informovala koordinátorka projektu Diana Dobrucká. Hlavnou ambíciou iniciatívy je pritom dofinancovanie systému slovenského zdravotníctva. Upozorňuje, že inak môže skolabovať.

Iniciatíva predložila ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu aj ministrovi financií Eduardovi Hegerovi (obaja OĽANO) konkrétny návrh na zlepšenie vývoja slovenského zdravotníctva. "Tak, ako neboli ochotní s odbornou verejnosťou diskutovať vo fáze prípravy štátneho rozpočtu na rok 2021, tak nie sú evidentne s nami ochotní diskutovať ani teraz. MZ SR s nami nekomunikuje tak, ako nekomunikovalo so zástupcami rezortu pri príprave rozpočtu," uviedol ambasádor iniciatívy Viliam Dobiáš.

Poukázal na to, že návrh rozpočtu pritom vychádza z viacerých chybných predpokladov, ktoré si vyžadujú dôslednú odbornú diskusiu. V opačnom prípade môžu spôsobiť nezvratné dopady na kvalitu a časovú či miestnu dostupnosť zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Kľúčovou požiadavkou je zabezpečenie férového financovania zdravotníctva prostredníctvom navýšenia platby štátu za svojich poistencov na úroveň päť percent vymeriavacieho základu spred dvoch rokov.

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová dodala, že už teraz sa pacienti stretávajú s odmietaním, neistotou a nadmernými čakacími termínmi na vyšetrenia. "Stále však počúvame len o ďalších obmedzeniach, šetreniach a že je vlastne všetko v poriadku. Nič o tom, ako chce vláda túto zhoršujúcu sa situáciu riešiť," uzavrela.

Signatári iniciatívy Stop hazardu so zdravím veria, že vláda prehodnotí svoj postoj a pristúpi k diskusii o zabezpečení fungujúceho zdravotníctva pre všetkých.

Za iniciatívou stoja desaťtisíce zdravotníkov združených v 18 kľúčových stavovských organizáciách, rovnako tisíce pacientov prostredníctvom najväčších pacientskych organizácií na Slovensku. Postupne sa k nim pridávajú aj ďalší podporovatelia.