< sekcia SEKCIA: Zdravie

Leto prináša i zdravotné komplikácie, lekári radia, ako im predísť

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Andrej Galica

Objaviť sa môžu problémy s trávením, nedostatkom tekutín, spálením pokožky na slnku alebo bodnutím hmyzom.

Krompachy 30. júla (TASR) – Leto je obdobím kúpalísk, grilovačiek alebo výletov, tieto aktivity však podľa lekárov skrývajú pre deti, ale aj pre dospelých mnoho nástrah. Odborníci z Nemocnice Agel v Krompachoch preto radia, čoho sa v lete vystríhať a ako reagovať v prípade komplikácií. Objaviť sa môžu problémy s trávením, nedostatkom tekutín, spálením pokožky na slnku alebo bodnutím hmyzom.

Jednou z častých chorôb, ktorými pacienti v lete trpia, je salmonelóza. "Základom, ako sa vyvarovať tomuto ochoreniu tráviaceho traktu, je jesť čerstvé potraviny. Ak má pacient alebo rodičia podozrenie, že by mohlo dôjsť k nákaze, je potrebné navštíviť obvodného lekára," vysvetľuje primárka detského oddelenia Eva Sadová.

Podľa jej slov je počas horúčav treba dodržiavať pitný režim a vypiť denne dva až tri litre tekutín. "Ďalej je podstatné vyvarovať sa dlhodobému priamemu slneniu a nezdržiavať sa dlho v obchodných strediskách, kde je klimatizácia. Odporúčam tiež preventívne jesť viac čerstvej zeleniny a ovocia, piť menej sladených tekutín, používať ochranné krémy proti hmyzu a slnečnému žiareniu," dodáva primárka.

V lete je podľa lekárov dôležité starať sa aj o kožu. V niektorých prípadoch, kedy sa koža na priamom slnku spáli, je potrebné aj navštíviť lekára.

"Ak sa vytvoria pľuzgiere, ide o solárnu dermatitídu druhého stupňa a vtedy je treba zájsť za odborníkom. Aby sme sa tomu vyhli, je potrebné používať opaľovacie krémy s dostatočným ochranným faktorom," hovorí lekárka kožnej ambulancie Cecília Kožušková.

Ako ďalej povedala, po pobyte v prírode sa pacientom tiež stáva, že si domov prinesú rôzne štípance alebo bodnutia hmyzom.

"Kožné reakcie, ktoré trvajú tri až päť dní, sú normálne, vtedy stačí užívať to, čo poradí lekárnik. Ak sa kožná reakcia nezlepšuje a zvýši sa telesná teplota, treba navštíviť odborného lekára," dodala Kožušková s tým, že je to jeden z najčastejších problémov, s ktorými ju v lete pacienti navštevujú. Ďalšími sú kontrola znamienok, reakcie po pobyte na slnku, poštípanie hmyzom či kožné alergické reakcie.