Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Denne sa pri letných aktivitách zraní v priemere 30 ľudí

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Najčastejšie ide o zranenia z bicyklovania a korčuľovaniam, prevláda veková kategória od 20 do 40 rokov.

Bratislava 17. júla (TASR) - Centrálne príjmy Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) poskytli počas prvej polovice júla neodkladnú zdravotnú starostlivosť viac ako 1400 ľuďom s úrazmi. Najviac ich je počas víkendov. UNB pritom zaznamenala nárast úrazov z letných aktivít, ktoré tvoria približne tretinu spomedzi všetkých úrazov.

Najčastejšie ide o zranenia z bicyklovania a korčuľovaniam, prevláda veková kategória od 20 do 40 rokov. Dominujú odreniny a pomliaždeniny, ale aj zlomeniny dolných a horných končatín či rebier. Športovcom sa nevyhýbajú ani ťažké poranenia vnútorných orgánov, hlavy a chrbtice, ktoré vyžadujú operačné riešenie a hospitalizáciu. Lekári ošetria v priemere do 30 športových úrazov za deň.

Aj toto leto sa takmer denne vyskytujú zranenia z práce v záhrade. Najnebezpečnejšími sú pády zo stromov. V tomto prípade ide zväčša o vekovú kategóriu nad 55 rokov. UNB tiež poskytla od začiatku letných prázdnin neodkladnú zdravotnú starostlivosť dovedna piatim ľuďom, ktorí spadli z koňa.

Počet autonehôd sa v porovnaní s inými mesiacmi nemení. Nárast však badať pri nehodách motoriek a skútrov. Tých bolo za prvú polovicu júla takmer 30. Jednému zo zranených lekári nedokázali zachrániť život.

Aj keď doterajšie júlové dni neboli extrémne horúce, najmä starších a chronicky chorých ľudí naďalej trápia kolapsy z tepla.

TASR dnes informovala hovorkyňa UNB Petra Stano Maťašovská.