< sekcia SEKCIA: Zdravie

Zbierajte v lete nové zážitky, nie kilá

Foto: Vodax

Blížiaca sa prázdninová sezóna aj tento rok poriadne otestuje vašu vôľu a postavičku vyformovanú do plaviek bude ohrozovať záplavou sladkých pokušení.

Bratislava 28. júna (OTS) - Odolať na dovolenke ponuke rôznorodých maškŕt, najmä ak si užívate pod hlavičkou all inclusive, nie je vždy jednoduché. Práve v lete však nadmerná konzumácia sladkých a ťažkých jedál ohrozuje nielen vašu figúru, ale najmä zbytočne zaťažuje celý organizmus.

V letných mesiacoch je pritom dodržiavanie pravidiel zdravej životosprávy nielen výnimočne vhodné, ale aj celkom jednoduché. „Využite dostupnosť množstva čerstvých plodov a surovín, ktoré vám dávajú jedinečnú možnosť bez námahy si zostaviť zdravé a ľahké menu. Dovolenková pohoda je ideálnym časom na úpravu vašej životosprávy spôsobom, pri ktorom si ani nevšimnete, že držíte diétu,“ radí MUDr. Eva Beňová.

Leto a začiatok jesene sú vrcholom sezóny pre celú paletu čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré iba čakajú na to, že z nich vykúzlite chutné šaláty. Chutné plody sú pritom ideálnym riešením aj pre všetky maškrtné jazyky. Dobre vychladený melón poslúži rovnako ako akákoľvek zmrzlina. Kalorické drinky, navyše s obsahom alkoholu, ktorý je počas horúčav pre telo absolútne nevhodný, zas môžete nahradiť sviežimi čerstvými šťavami - čistými alebo riedenými s pramenitou vodou.

Foto: Vodax
Do diétneho letného menu patrí aj chudé mäso, cereálie či ľahké mliečne výrobky. Naopak, vyhýbajte sa všetkému s vysokým obsahom tuku, cukru a umelých prísad. „Myslite na to, že organizmus musí počas leta neustále bojovať s vyčerpávajúcim teplom. Prísunom nezdravých jedál ho zbytočne vystavujete ďalšej záťaži, pretože látok z nich sa následne musí zbavovať. Zároveň ho tak pripravujete o tekutiny, ktoré sú na odbúranie splodín metabolizmu potrebné,“ vysvetľuje lekárka. Súčasťou nielen letného zdravého stravovania je aj optimálne dávkovanie potravy. Jesť treba pravidelne, radšej častejšie a v menších porciách, nie nárazovo.

Nie nadarmo sa navyše hovorí, že hlad je iba zamaskovaný smäd. Prípadný maškrtný hlad z nudy tak jednoducho utopte prísunom tekutín, ktoré vaše telo v lete predsa aj tak neprestajne potrebuje. „Za bežných podmienok stratí dospelý muž denne asi 2,5l vody, žena priemerne 2 litre. V letných horúčavách a najmä v spojení s fyzickou aktivitou ako túry či kúpanie však táto hodnota rastie, človek môže byť nútený nahradiť denne aj viac ako 3 litre vody,“ varuje MUDr. Beňová. Fľaša vody preto v lete musí byť vašim nerozlučným spoločníkom a na pitný režim by ste mali bez prestávky aktívne myslieť. Pite radšej častejšie, než by ste na to mali zabudnúť a riskovať dehydratáciu v krajnom prípade vedúcu až k nebezpečnému kolapsu.

Odborníci pritom ako najprirodzenejší nápoj vhodný na každodenné pitie odporúčajú čistú pramenitú vodu s nižším obsahom minerálov, približne do 500 mg/l. „Tejto hodnote vynikajúco zodpovedajú napríklad dojčenské vody. Rada odporúčam nielen deťom, ale aj ich rodičom, známu Lucku s obsahom celkových rozpustených látok 365 mg/l a pre telo prospešným mierne zásaditým pH,“ hovorí odborníčka. Pozor si totiž v lete treba dávať aj na prekysľovanie organizmu, ktoré hrozí najmä pri pití kávy, alkoholu a silno sýteného sladkého nealka.

Neurobte teda toto leto typickú chybu všetkých, ktorí sa od jari potili v posilňovni, no s prvým letným lúčom zabudli na predsavzatia a to, čoho sa prácne zbavili, rýchlo opäť naberajú. Jedzte ľahučko a pitný režim voľte zodpovedne, nech ste na konci leta bohatší o nové zážitky a nie zbytočné kilá navyše!