Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Lieky v kombinácii s alkoholom zaťažujú celý organizmus, najviac pečeň

Ilustračná snímka. Foto: TERAZ.SK - Anna Švidroňová

Nebezpečná je podľa ŠÚKL najmä kombinácia alkoholu s liekmi na nervový systém, akými sú napríklad lieky na neurologické a duševné ochorenia či poruchy spánku.

Bratislava 20. februára (TASR) - Lieky v kombinácii s alkoholom zaťažujú celý organizmus, najviac trpí pečeň. Alkohol v niektorých prípadoch negatívne ovplyvňuje účinok liekov a zvyšuje riziko výskytu nežiaducich účinkov. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Jednou z hlavných zásad zodpovedného užívania liekov je podľa neho vyhýbať sa alkoholu.

"Riziko vzniku nežiaducich účinkov je vysoké napríklad pri interakcii alkoholu s liekmi proti chrípke, horúčke a bolesti (lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu, kyseliny acetylsalicylovej). Môže viesť k nevoľnostiam, problémom s trávením a hrozí aj poškodenie pečene," priblížil na sociálnej sieti.

Nebezpečná je podľa ŠÚKL najmä kombinácia alkoholu s liekmi na nervový systém, akými sú napríklad lieky na neurologické a duševné ochorenia či poruchy spánku. "Interakcia týchto liekov s alkoholom môže vyvolať závažné až život ohrozujúce nežiaduce účinky, napríklad spomalenie dýchania a srdcovej frekvencie či stratu vedomia," upozornil.

Alkohol môže podľa neho negatívne ovplyvniť tiež vstrebávanie liekov do organizmu. "Pri užívaní liekov, ktoré majú uvoľňovať liečivo v čreve dlhší čas, sa môže po požití alkoholu naraz uvoľniť väčšie množstvo liečiva a môže dôjsť k predávkovaniu," dodal.