< sekcia SEKCIA: Zdravie

Ľ.OKRUHLICA: Alkohol je najčastejšou príčinou smrti mužov do 25 rokov

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Podľa odhadov sa v SR na problémy s alkoholom lieči približne 20.000 ľudí.

Bratislava 30. decembra (TASR) – Najväčšia spotreba alkoholu na svete je v strednej a východnej Európe. Ako ďalej vyplýva z prieskumov Svetovej zdravotníckej organizácie, Slovensko sa umiestňuje v prvej päťke.

Podľa odhadov sa v SR na problémy s alkoholom lieči približne 20.000 ľudí. V dôsledku pitia ročne umrie v Európskej únii približne 115.000 ľudí, ktorí majú problémy s alkoholom.

Podľa Ľubomíra Okruhlicu z Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave (CPLDZ) je alkohol najčastejšou príčinou úmrtia u mladých mužov vo veku do 25 rokov. „Do tejto štatistiky zaraďujeme priame následky, ako je smrteľná otrava alkoholom, ale tiež úrazy, ktoré vznikajú v dôsledku požitia alkoholu, a tiež samovraždy,priblížil Okruhlica. Každoročne sa v Európe vyšplhajú náklady spojené so škodami spôsobenými s alkoholom na 125 miliárd eur.

Zo štatistík tiež vyplýva, že so zvýšenou spotrebou alkoholu v krajine či meste priamo úmerne stúpa aj úmrtnosť v danej oblasti. K najčastejším chorobám v súvislosti s alkoholom patria srdcovo-cievne ochorenia, vysoký krvný tlak, mozgovo cievne príhody, ale aj rakovina.

U žien, ktoré pijú nadmerné množstvo alkoholu, ide najčastejšie o rakovinu prsníka, u mužov môžeme hovoriť o rakovine celého tráviaceho traktu, od ústnej dutiny cez pečeň, žalúdok, hrubé črevo až po konečník a pankreas,“ priblížil Okruhlica.

Po takmer ročnej prevádzke linky pre závislých gamblerov pripravuje CPLDZ v Bratislave vytvorenie linky na pomoc ľudí, ktorí majú problém s alkoholom. Začiatok je naplánovaný na prvý štvrťrok budúceho roka. „Väčšina populácie, keď aj má problém s alkoholom, to často zatajuje alebo sa to hanbí priznať na verejnosti. Tá možnosť poradiť sa anonymne u nás určite chýba,“ upozornil Okruhlica.