Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Liek na spinálnu muskulárnu atrofiu sa bude od nového roka preplácať

Na archívnej snímke ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Foto: TASR- Martin Baumann

Proti rozhodnutiu nemožno podať námietky. Rozhodnutie je preskúmateľné súdom.

Bratislava 16. novembra (TASR) - Liek Zolgensma na liečbu spinálnej muskulárnej atrofie (SMA) sa bude od nového roka preplácať z verejného zdravotného poistenia. Šéfka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD) námietky zdravotných poisťovní odmietla.

"Ja ako ministerka som rozhodla v odvolacom konaní a potvrdila som prvostupňové rozhodnutie. Bolo to rozhodnutie vyslovene na základe odporúčania kategorizačnej komisie," skonštatovala. Proti rozhodnutiu nemožno podať námietky. Rozhodnutie je preskúmateľné súdom.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zobrala rozhodnutie vo veci zaradenia lieku do zoznamu kategorizovaných liekov na vedomie. "Tak ako pri ostatných kategorizovaných liekoch bude pri jej úhrade postupovať v súlade s platnou legislatívou," poznamenala pre TASR hovorkyňa zdravotnej poisťovne Alena Krčová.Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera bude rozhodnutie Dolinkovej plne rešpektovať. "Prípadné ďalšie kroky zvážime po tom, ako si preštudujeme vydané rozhodnutie," uviedla v stanovisku pre TASR. Upozornila na to, že financie na úhradu zdravotnej starostlivosti na budúci rok a ďalšie roky zostávajú neznámou.

Aj súkromná Union zdravotná poisťovňa pre TASR skonštatovala, že rozhodnutie rešpektuje. Avizuje, že bližšie stanovisko poskytne po jeho preštudovaní.

Liek Zolgensma je určený na liečbu pacientov so spinálnou muskulárnou atrofiou. Ide o vrodené, geneticky podmienené ochorenie, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňuje vývoj dieťaťa a jeho ďalší život. Detskí pacienti s týmto ochorením sú obyčajne už v priebehu prvých šiestich mesiacov života odkázaní na dýchanie pomocou umelej pľúcnej ventilácie a prijímanie stravy pomocou hadičky cez kožu priamo do žalúdka. Od mája 2020 Európska agentúra pre lieky schválila na liečbu SMA použitie jednorazovej génovej liečby liekom Zolgensma, ktorý sa podáva priamo do žily.