< sekcia SEKCIA: Zdravie

Rezidentský program má pomôcť regiónom získať nových lekárov

Na archívnej snímke ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská. Foto: TASR/Martin Baumann

Potrebujeme nahradiť niekoľko generácií lekárov. Jedným z problémom zdravotníctva je aj ich nedostatok najmä na vidieku, povedala ministerka Zvolenská.

Bratislava 14. októbra (TASR) – Do Rezidentského programu Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR sa od prvého októbra zapojilo 135 študentov na troch lekárskych fakultách. Pilotný program reaguje na nedostatok všeobecných lekárov a pediatrov v regiónoch mimo Bratislavy, chce znížiť ich vekový priemer, zlepšiť vzdelanosť v odbore všeobecného lekárstva a pediatrie a zvýšiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti v primárnom kontakte.

Na vidieku chýbajú všeobecní lekári

"Priemerný vek všeobecných lekárov je viac než 50 rokov, čo je vysoké číslo. Potrebujeme nahradiť niekoľko generácií lekárov. Jedným z problémom zdravotníctva je aj ich nedostatok najmä na vidieku," povedala dnes na tlačovej konferencii v Bratislave ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD). Účastníčka Rezidentského programu Eva Radimáková zo Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave doplnila, že tento odbor nelákal mladých ľudí aj pre absenciu rovnoprávnych podmienok v špecializačnej príprave v porovnaní s inými medicínskymi odbormi. Prípravu si momentálne robí v trnavskej nemocnici.

Vzdelávanie pred špecializačnou skúškou zo všeobecného lekárstva a pediatrie bude mať podľa programu novú náplň. Prijatý uchádzač bude vykonávať prax v lôžkových zariadeniach a posledný pol rok prejde na stáž do ambulancie všeobecného lekára v mieste svojho bydliska. Doteraz vo vzdelávaní pred špecializačnou skúškou chýbala stáž v ambulancii u lekára. Lekári v školiacich ambulanciách budú školiť medikov bez nároku na finančnú odmenu.

Ilustračná snímka
Foto: Tablet.TV


"Novinkou je aj to, že príprava na špecializačnú skúšku v odbore všeobecné lekárstvo bude trvať tri roky, v odbore pediatria to budú štyri roky. Počas celého rezidentského štúdia má prijatý uchádzač garantované pracovné miesto vo fakultnej, prípadne univerzitnej nemocnici s rovnakým finančným ohodnotením ako iní neatestovaní lekári," priblížila Zvolenská. Prijatých uchádzačov v programe chce dostať do zariadení v mieste ich bydliska a dúfa, že si k svojmu regiónu vytvoria vzťah. Ministerstvo komunikuje pre lepšie podmienky v regiónoch aj s VÚC.

"Práve to ma lákalo, že mám garantované obdobie atestácie. Potom už môžem byť sama sebe pánom, nebudem mať nad sebou nikoho," vysvetlila Radimáková. Pochádza zo Serede a chcela by byť pediatričkou v okolí, kde býva. Zdravotnícki pracovníci si štúdium doteraz hradili sami, urobiť tak za nich mohol aj poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, u ktorého sú zamestnaní. Prijatí uchádzači programu sú od tohto odbremenení, tvrdí Zvolenská. Rezidentský program je podľa nej prvé dva roky hradený z eurofondov vo výške viac ako päť miliónov eur. Všetky náklady na vzdelanie i mzda v nemocnici či prax u všeobecného lekára budú hradené z týchto prostriedkov."Potom budeme program hradiť zo štátneho rozpočtu z kapitoly pre zdravotníctvo. Nebudeme sa tiež brániť ďalším eurofondom," vysvetlila pre TASR Zvolenská. Predpokladané ročné náklady na hlavu rezidenta sú asi 20.000 eur.

Podmienky rezidentského programu

Podmienkou Rezidentského programu je, že prijatý uchádzač musí zostať pracovať na Slovensku päť rokov od ukončenia finančnej podpory, a to mimo Bratislavského kraja. Ministerstvo zdravotníctva na svojej internetovej stránke uvádza, že v prípade porušenia podmienky práce na Slovensku a mimo Bratislavského kraja bude musieť rezident vrátiť peniaze na štúdium a náhradu mzdy za študijné voľno. Najviac rezidentov je v pilotnom projekte na Slovenskej zdravotníckej univerzite (SZU) v Bratislave, kde sa do programu zaradilo 90 študentov, z toho 33 na odbor pediatria. Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sa do programu zapísalo 37 záujemcov, z toho päť na odbor pediatria a Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského v Martine má osem rezidentov, dvoch pre pediatriu.

Do programu sa podľa ministerstva zdravotníctva prihlásili buď absolventi fakúlt bezprostredne po ukončení štúdia, alebo ostatní absolventi lekárskych fakúlt do 36 rokov, ktorí ešte nie sú zaradení na špecializačné štúdium. Prihlásili sa už aj zaradení na špecializačné štúdium, ktoré plánujú ukončiť najskôr 31. októbra 2015.