Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Na podporu transplantácií pobežia lekári aj pacienti

Ilustračné foto. Foto: TASR – Martin Palkovič

Za informačnou kampaňou Sedem životov už niekoľko rokov stojí Slovenská transplantologická spoločnosť.

Bratislava 23. septembra (TASR) - Myšlienku darcovstva a transplantácií orgánov podporia lekári z transplantačných centier a ich pacienti behom. Na sobotňajšom bežeckom podujatí DM - ženský beh sa zúčastnia v tričkách označených logom celoslovenskej kampane Sedem životov. Jej cieľom je zvýšiť povedomie o transplantáciách.

"Na Slovensku žije s darovaným orgánom viac ako 4000 ľudí. Oni sú dôkazom toho, že transplantácie skutočne zachraňujú ľudské životy. Títo pacienti žijú plnohodnotný život. (...) Spojili sme sa, aby sme aj týmto behom ukázali silu spočívajúcu v darcovstve a transplantáciách orgánov," priblížila hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre orgánové transplantácie Zuzana Žilinská.

Za informačnou kampaňou Sedem životov už niekoľko rokov stojí Slovenská transplantologická spoločnosť. Realizuje ju pod záštitou rezortu zdravotníctva. Jej cieľom je upriamiť pozornosť na problematiku darcovstva a transplantácií orgánov. "Dôležité je, aby táto téma v spoločnosti stále žila. Aby ľudia o tejto téme doma hovorili. Aby táto téma nebola tabu, ale stala sa prirodzenou súčasťou našich životov," dodala Žilinská.