Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Na Slovensku sa testuje nový systém v záchrannej zdravotnej službe

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Ján Krošlák

V súvislosti s testovaním vytvorili internú evidenciu zásahov. Budú v nej sledovať najmä dojazdový čas vozidiel a rozdiely v poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Bratislava/Komárno 7. júna (TASR) - V Komárne od začiatku júna testujú nový systém v záchrannej zdravotnej službe, tzv. rendez-vous (RV). Posádku RV tvorí lekár spolu so záchranárom, ktorý šoféruje malé osobné vozidlo. Testovanie realizuje záchranná zdravotná služba ZaMED v spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR. Stretávací systém by mal na Slovensku fungovať od budúceho roka.

Posádka RV má vyrážať k pacientom v život ohrozujúcom stave. Transport pacienta do nemocnice už zabezpečí posádka rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), ktorá tiež prichádza na miesto zásahu. "Stretávací systém zefektívni prácu v záchrannej zdravotnej službe. Lekár môže riešiť vážne zdravotné stavy a menej urgentné záchranári. V prípade potreby transportu pacienta do nemocnice ho prevezie posádka RZP a lekár je voľný na ďalší zásah," skonštatoval riaditeľ OS ZZS Július Pavčo.

Posádku RV testujú lekári a záchranári zo stanice Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) Komárno. "K pacientovi počas testovania vyrazí záchranár a lekár v malom osobnom vozidle ako štandardná RV posádka. Keďže na záchranke nie je nič možné ponechať na náhodu, počas testovania súbežne s vozidlom RV vyrazí za pacientom aj vodič v plnohodnotnej klasickej sanitke," priblížil riaditeľ ZZS ZaMED Matej Polák.

V súvislosti s testovaním vytvorili internú evidenciu zásahov. Budú v nej sledovať najmä dojazdový čas vozidiel a rozdiely v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. "Máme záujem zistiť, o koľko rýchlejšie dosiahne osobné auto pacienta a koľko život zachraňujúcich úkonov stihne za tento čas lekár so záchranárom vykonať. Zaujíma nás, aké rozdiely vníma posádka pri jazde rýchlym osobným automobilom a ako na toto vozidlo reagujú ostatní účastníci cestnej premávky," dodal hlavný lekár ZZS ZaMED Martin Michalov s tým, že získané dáta plánujú poskytnúť OS ZZS a ostatným poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby.