Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Na Sumatre začali s očkovaním proti obrne

Deti čakajú v rade počas očkovania proti detskej obrne v provincii Aceh na indonézskom ostrove Sumatra v pondelok 28. novembra 2022. Foto: TASR/AP

Detská obrna je infekčná choroba, ktorá u nezaočkovaných spôsobuje trvalé ochrnutie až smrť. Do jej znovuobjavenia sa posledné prípady v Indonézii vyskytli v roku 2014.

Jakarta 28. novembra (TASR) - V provincii Aceh na indonézskom ostrove Sumatra sa v pondelok začala očkovacia kampaň proti detskej obrne, ktorá sa minulý mesiac opätovne objavila v tejto časti ostrova. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Od októbra zaznamenali v Acehu na severe Sumatry štyri prípady obrny, čo zvýšilo úsilie v oblasti imunizácie. Cieľom je zaočkovať približne 1,2 milióna detí v tejto provincii, píše AP s odvolaním sa na tamojšie zdravotnícke úrady.

Miera zaočkovanosti proti tomuto ochoreniu v tejto časti Indonézie zaostáva. Čiastočne to zapríčinili dezinformácie o tom, že vakcíny nie sú v súlade s islamom a vláda uprednostňuje očkovanie proti ochoreniu COVID-19, dodáva AP.

Indonézia s približne 275 miliónmi obyvateľov je štvrtou najľudnatejšou krajinou na svete, väčšina sú moslimovia. Provincia Aceh je najkonzervatívnejšia a na jej území ako v jedinej v Indonézii platí islamské právo šaría.

Najmä vo vidieckych oblastiach sa šíria falošné správy, že vakcíny obsahujú bravčové mäso alebo alkohol, ktoré moslimská viera zakazuje. Dezinformácie preto komplikujú očkovaciu kampaň.

Detská obrna je infekčná choroba, ktorá u nezaočkovaných spôsobuje trvalé ochrnutie až smrť. Do jej znovuobjavenia sa posledné prípady v Indonézii vyskytli v roku 2014. V súčasnosti sa toto ochorenie vyskytuje len v Afganistane a Pakistane, kde je nízka úroveň očkovania.