< sekcia SEKCIA: Zdravie

Pacientov s hypertenziou pribúda

Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Z ochorení obehovej sústavy boli v období medzi rokmi 2009 a 2018 najviac rozšírené práve hypertenzné choroby, spolu s ischemickými chorobami srdca a poruchami srdcového rytmu.

Bratislava 10. septembra (TASR) - Počet pacientov s hypertenziou počas posledných rokov výrazne stúpol. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) o činnosti kardiologických ambulancií narástol počet ochorení za desať rokov o 62 percent.

"Z hľadiska veku je najčastejšie ochorenie diagnostikované 65 a viacročným osobám. Ich počet za posledných desať rokov stúpol z 88,2 na 127,6 v prepočte na 10.000 obyvateľov. Priaznivý klesajúci trend (o 23 percent menej oproti roku 2009) však evidujeme vo vekových skupinách 0 – 24 rokov a 25 – 44 rokov," povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Choroby obehovej sústavy (CHOS) sú pritom najrozšírenejšou príčinou úmrtí obyvateľov vyspelých krajín sveta. Na Slovensku je v posledných rokoch podiel úmrtí na CHOS okolo 45 percent. Podobne sú na tom aj krajiny ako Poľsko či Česko.

Z ochorení obehovej sústavy boli v období medzi rokmi 2009 a 2018 najviac rozšírené práve hypertenzné choroby, spolu s ischemickými chorobami srdca a poruchami srdcového rytmu. Ohrozená je vo väčšej miere populácia mužov, do veku 64 rokov je počet chorých mužov až trojnásobne vyšší ako žien.

Počet pacientov diagnostikovaných hypertenziou po prvýkrát v živote má však podľa NCZI len mierne stúpajúcu tendenciu. V porovnaní s rokom 2009 vzrástol počet nových pacientov zo 45,9 na 51,4 osôb na 10.000 obyvateľov.