Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Urobíme všetko pre to, aby nemocnica v Malackách zachovala pohotovosť

Pavol Frešo Foto: TASR

Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda BSK Pavol Frešo (SDKÚ-DS).

Bratislava 15. júla (TASR) - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) urobí všetko pre to, aby v nemocnici v Malackách, ktorú má v prenájme na 30 rokov súkromná spoločnosť, nezanikla pohotovosť ani lekárska služba prvej pomoci. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda BSK Pavol Frešo (SDKÚ-DS), ktorého kritizuje strana Smer-SD za to, že chcel dať tejto nemocnici tri milióny eur na zachovanie týchto oddelení.

"Urobíme všetko pre to, aby to zachované bolo, ale keď nebude zhoda, budeme hľadať iné riešenie. Ak by poisťovne lepšie preplácali tieto činnosti, nemuseli by sme to preplácať my," uviedol Frešo, ktorý by chcel, aby dotácia bola v krajskom zastupiteľstve odsúhlasená naprieč politickým spektrom. Mimoriadne zastupiteľstvo však pre riešenie problému zvolávať nebude a necháva to na september, prípadne až na ďalšie volebné obdobie napriek tomu, že práve 1. september sa spomína ako dátum, od ktorého by mali tieto dve služby zaniknúť. "Netreba robiť žiadnu paniku," tvrdí Frešo.

Predseda BSK uviedol, že k finančnej strate v nemocnici došlo najmä z dôvodu zvýšenia platov lekárov a sestier. "Tak, ako je dnes dotovaná doprava vo verejnom záujme, podobne BSK má v pláne, že môže prispieť na niektoré zdravotnícke činnosti. Chceli sme teda dorovnať prevádzkové náklady. Navrhli sme zmluvu, ktorá rieši problém, že dorovná to, čo nezaplatia poisťovne," vysvetlil.

Pavol Frešo sa tiež opieral o žiadosti 27 starostov, ktorí žiadajú, aby obe tieto služby boli v Malackách zachované. "Keďže je koniec volebného obdobia, mali sme podmienku, že sa na tom dohodneme naprieč politickými stranami. Keďže počas rokovania sa Smer-SD vyjadril, že to v žiadnom prípade nepodporia, tak dohoda padla," povedal.

Frešo je presvedčený, že takáto dotácia je určite lepšou alternatívou ako rušenie nemocníc, ktoré spôsobuje, že ľudia musia dochádzať za zdravotnou starostlivosťou desiatky kilometrov. "Hľadáme model, ktorý umožní zachovať zdravotnú starostlivosť a zvyšovať štandard jej poskytovania," deklaroval.

Frešo zároveň odmietol, že by BSK pod jeho vedením už v minulosti dal tejto súkromnej spoločnosti 2,2 milióna eur na rekonštrukciu. "My sme investovali do svojho vlastného majetku, následne sa zvýšili výkony. Mnohí ľudia, ktorí by museli za týmito výkonmi dochádzať do Bratislavy, chodia do Malaciek. Urobili sme dohodu, ktorá bola naprieč politickým spektrom odsúhlasená v zastupiteľstve, že investujeme do vlastného majetku," tvrdí.

Predseda BSK informoval, že pod kraj patrí šesť polikliník a jedna nemocnica v Malackách, ktorá je v prenájme od roku 2004. "Je to špičková nemocnica pre veľkú časť Záhoria, ročne ošetrí 180.000 pacientov. Je v záujme župy aj jej obyvateľov, aby sme túto nemocnicu udržali," konštatoval. Frešo zároveň do budúcna nevylúčil aj ďalšie dotácie, ak to bude nevyhnutné.