< sekcia SEKCIA: Zdravie

Novinári a študenti žurnalistiky dnes v Bratislave darovali krv

V Dome novinárov v Bratislave sa dnes konala Novinárska kvapka krvi. FOTO TASR - Martin Baumann

Tretinu prihlásených tvorili ľudia z rozhlasu a televízie, prísť však mohol ktokoľvek.

Bratislava 11. marca (TASR) – V Dome novinárov na Župnom námestí v Bratislave sa dnes daruje krv. O 8.00 h tam totiž odštartovala Novinárska kvapka krvi. Zapojiť sa do nej môžu nielen novinári či študenti žurnalistiky, ale aj široká verejnosť. Prísť darovať túto vzácnu tekutinu a pomôcť tak zachrániť život inému človeku, môžu do 11.00 h.

"Rozhodli sme sa upozorniť na to, aké potrebné je prísť darovať krv. Voláme a potrebujeme každého, každý dokáže pomôcť konkrétnemu človeku," povedal pre TASR Peter Hanák, predseda Klubu mladých novinárov SSN, ktorý akciu už po druhý raz organizuje.

Zasadačka v Dome novinárov bola dnes plná darcov už pár minút po 8.00 h a počas prvej hodiny si museli na svoj odber aj počkať v rade. O tom, ako sa pred ním stravovať, či aké podmienky treba na darovanie krvi splniť, väčšina z nich podľa lekárky Anny Bobákovej vedela. "Ak sa ich pýtam, čo jedli a či niečo pili, sú pripravení. Mnohí si inštrukcie načítajú na internete, kým prídu darovať krv," podotkla. Nie všetci však počas prvej hodiny aj skutočne darovať krv mohli. "Aj symptóm chrípkového ochorenia je dôvodom na to, aby sme krv neodobrali. Rovnako nemôžu vedieť, aký majú hemoglobín," dodala lekárka.

Základnou podmienkou, aby Národná transfúzna služba (NTS) SR uskutočnila výjazd na Župné námestie, bolo vopred potvrdených minimálne 30 darcov. Tú klub novinárov splnil a medzi prihlásenými sa ocitli redaktori z rôznych médií aj zo škôl. "Najväčšie zastúpenie má verejnoprávny rozhlas a televízia, tí tvoria tretinu prihlásených. Ľudia sa však môžu zúčastniť aj bez ohlásenia, stačí prísť," dodal Hanák.

Nemocnice potrebujú krvi stále viac

Vlani klub novinárov organizoval akciu v máji. Pred letom, kedy je úrazovosť najvyššia, totiž nemocnice potrebujú krvi viac. Bobáková pokračovala, že na krv sú však po celý rok odkázaní najmä onkologickí pacienti. "Takisto nikdy nevieme, čo sa stane. Stačí jedna havária a už krv veľmi potrebujeme," podotkla s tým, že viac krvi dokážu vybrať počas takýchto výjazdov ako v samotných nemocniciach.

Každý, kto sa dnes rozhodne prísť darovať krv, najprv vyplní dotazník o svojom zdravotnom stave. Ďalej absolvuje odber vzorky krvi, kde sa zistí, či je vyhovujúca. Po krátkom vyšetrení ide na odber. Muži môžu darovať krv každé tri mesiace, ženy každé štyri. Pri odbere, ktorý trvá päť až 15 minút, sa daruje 450 mililitrov krvi.Na Slovensku sa každoročne spotrebuje približne 180.000 transfúznych jednotiek červených krviniek. Krv potrebujú obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia či ochorenia krvných buniek. Celosvetovo je za jeden rok pacientom podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.