Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Zdravotnícky výbor má mimoriadne rokovať o kategorizácii nemocníc

Na snímke Vladimír Baláž (SMER-SD) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) IX. volebného obdobia 25. októbra 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Baláž zároveň rozhodnutie o zaradení daných nemocníc do siete rešpektuje.

Bratislava 16. novembra (TASR) - Výbor Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo má mimoriadne rokovať ku kategorizácii nemocníc. Pre TASR to potvrdil jeho predseda Vladimír Baláž (Smer-SD). O mimoriadny výbor za účasti ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) požiadala opozícia. Odôvodnila to podozrením o nezákonnosti kategorizácie bratislavskej Nemocnice Bory a Kardiocentra Agel Košice-Šaca.

"Vo štvrtok bola podaná oficiálna žiadosť na zvolanie mimoriadneho výboru NR SR pre zdravotníctvo. Keďže spĺňa všetky potrebné náležitosti, výbor bude zvolaný," povedal pre TASR Baláž. Zvolanie avizuje hneď po zasadnutí výboru po prerokovaní druhého čítania k návrhu na skrátené legislatívne konanie pri novele zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti. "To znamená, že najpravdepodobnejšie budúci týždeň utorok okolo 12.00 h až 13.00 h," doplnil.

Baláž zároveň rozhodnutie o zaradení daných nemocníc do siete rešpektuje. "Podľa vyjadrení ministerstva zdravotníctva postupovala ministerka zdravotníctva podľa rozhodnutia Rady pre tvorbu siete nemocníc, ktorá spomenuté ústavné zariadenia odporučila zaradiť do siete," uzavrel.

Rozhodnutie vo štvrtok kritizovali členovia parlamentného výboru pre zdravotníctvo Oskar Dvořák (PS), Marek Krajčí (hnutie Slovensko), Peter Stachura a František Majerský (obaja KDH). Neboli podľa nich splnené viaceré požiadavky. Od Dolinkovej čakajú na mimoriadnom výbore vysvetlenie. Tá reagovala, že o zaradení nemocníc do siete rozhodla na základe odporúčaní Rady pre tvorbu siete kategorizovaných nemocníc.