Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Onkologický inštitút: Vznik rakoviny pankreasu môže podmieniť obezita

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Medzi najčastejšie príznaky rakoviny pankreasu patria nevoľnosť, vracanie, žltačka, depresia, bolesti brucha a chrbtice.

Bratislava 18. novembra (TASR) - Presné príčiny vzniku rakoviny pankreasu nie sú známe. Môžu ho však podmieniť fajčenie, nadmerný príjem alkoholu, obezita, cukrovka či chronický zápal pankreasu. Rizikovými faktormi sú aj mutácie v určitých génoch, rodinná anamnéza či dedičnosť. Upozornil na to Národný onkologický inštitút (NOI). Apeluje preto na ľudí, aby nepodceňovali zdravý životný štýl.

"Celosvetovo je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí u mužov a žien, ktorá dominuje aj na Slovensku. Slovensko je v počte novozistených prípadov rakoviny pankreasu ročne štvrté na svete a druhé v Európe (podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie). Každý rok u nás pribudne takmer 1100 nových prípadov," priblížil inštitút na sociálnej sieti.

Medzi najčastejšie príznaky rakoviny pankreasu patria nevoľnosť, vracanie, žltačka, depresia, bolesti brucha a chrbtice. Rovnako aj nevysvetliteľné chudnutie, tmavý moč, hnačka alebo ílovitá stolica, zhoršenie cukrovky či hlboká žilová trombóza.

Inštitút upozornil, že v súčasnosti neexistuje žiadny spoľahlivý skríningový test alebo metóda, ktorá by dokázala správne a včas identifikovať skorú formu rakoviny pankreasu. "Osveta hrá kľúčovú rolu, aby sa znižoval vplyv rizikových faktorov a aby sa karcinóm pankreasu zachytil podľa možností čo najskôr," dodal.