< sekcia SEKCIA: Zdravie

Operácie srdca zefektívni nový systém využívajúci umelú inteligenciu

Snímka z operačnej sály pred miniinvazívnym operačným výkonom u pacienta na srdcových tepnách s novým operačným röntgenom ARTIS icono v Nemocnici CINRE 30. júna 2020 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislavské Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE je prvé zdravotnícke zariadenie v strednej Európe, ktoré prístroj bude využívať.

Bratislava 30. júna (TASR) - V bratislavskom Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE pribudla pre pacientov nová sála. Vybavená je novým angiografickým systémom, ktorý využíva umelú inteligenciu. Dokáže tak vyšetriť viac pacientov za kratší čas. CINRE je prvé zdravotnícke zariadenie v strednej Európe, ktoré prístroj bude využívať.

Na snímke primár Oddelenia intervenčnej kardiológie CINRE Ladislav Groch komentuje na monitore miniinvazívny operačný výkon na srdcových tepnách s novým operačným röntgenom ARTIS icono v Nemocnici CINRE 30. júna 2020 v Bratislave.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


„V našom centre ročne zoperujeme viac ako 4000 pacientov, z ktorých približne polovicu tvoria kardiointervencie, teda operácie na srdci a jeho tepnách. Mnohokrát ide o časovo náročné výkony, ktoré si vyžadujú používanie najmodernejšej zobrazovacej techniky,“ priblížil priekopník intervenčnej rádiológie na Slovensku Ivan Vulev, ktorý vedie tím odborníkov v zariadení.

Prístroj používa umelú inteligenciu na stanovenie pracovných postupov pri terapeutických výkonoch.