Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Organizácie si pripomenuli 50. výročie rozšíreného programu očkovania

Snímka z očkovania. Foto: TASR

EK, WHO a UNICEF upozornili na pokles zaočkovanosti v niektorých krajinách Európy medzi rokmi 2020 a 2022.

Brusel 22. apríla (TASR) - Zavedenie rozšíreného programu očkovania pred 50 rokmi bolo kľúčovým momentom v histórii verejného zdravia a každoročne zachránilo milióny životov ľudí na celom svete. Uvádza sa to v pondelňajšom spoločnom vyhlásení Európskej komisie (EK), Regionálnej kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu a Detského fondu OSN (UNICEF) pri príležitosti začiatku Európskeho týždňa očkovania, informuje spravodajca TASR.

Tri uvedené inštitúcie pripomenuli, že v roku 1974 sa členské štáty WHO v nadväznosti na pokrok v eradikácii pravých kiahní zaviazali ponúkať svojim obyvateľom vakcíny aj na šiesť ďalších infekčných chorôb. V roku 1974 bolo proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu zaočkovaných iba päť percent detí na celom svete. Dnes sa toto číslo zvýšilo na takmer 85 percent detí celosvetovo a 94 percent v európskom regióne WHO.

Eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidisová v správe pre médiá spresnila, že len päť rokov po zavedení rozšíreného programu očkovania boli pravé kiahne vykorenené. Odvtedy sa geografický rozsah tejto choroby zúžil na dve krajiny a hrozba niekoľkých závažných infekčných detských chorôb sa dramaticky znížila.

"Pokračujúce inovácie v oblasti imunológie viedli k vývoju vakcín, ktoré môžu chrániť pred ešte väčším počtom chorôb, čím sa v európskom regióne otvorila možnosť v blízkej budúcnosti odstrániť hepatitídu typu B a rakovinu krčka maternice," odkázala eurokomisárka.

EK, WHO a UNICEF upozornili na pokles zaočkovanosti v niektorých krajinách Európy medzi rokmi 2020 a 2022. Za posledné tri roky vynechalo očkovanie proti osýpkam viac ako 1,8 milióna detí v európskom regióne WHO. Dôsledkom je 60-násobný nárast počtu prípadov osýpok v roku 2023 oproti roku 2022.

Na pozadí viacerých kríz a šírenia dezinformácií o očkovaní sa Európska komisia, WHO a UNICEF zaviazali pokračovať v spolupráci s členskými štátmi v celej Európe s cieľom posilniť národné systémy zdravotníctva a zabezpečiť spravodlivý prístup k očkovaniu. Zároveň tvrdia, že je nevyhnutné, aby očkovanie zostalo "základným kameňom verejného zdravia".

"Spoločne budeme pokračovať vo zvyšovaní povedomia o výhodách očkovania a posilňovaní dôvery v očkovanie, aby sme udržali verejný dopyt po vakcínach teraz aj v budúcnosti. Zároveň pomáhame zabezpečiť, aby boli systémy zdravotníctva primerane pripravené na akúkoľvek epidémiu a budúce pandémie," uvádza sa v spoločnom vyhlásení eurokomisie, WHO a UNICEF.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)