Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

OZ Malíček odovzdával ocenenia Purpurové srdcia

Na snímke sklenené plastiky v tvare srdca, ktorých autorkou je umelecká sklárka Veronika Rusňáková, počas odovzdávania ocenení Purpurové srdce pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí v Bratislave 15. novembra 2022. Foto: TASR - Dano Veselský

Ocenenie pre osobnosť verejného života získala spoločnosť Procter & Gamble.

Bratislava 15. novembra (TASR) - Občianske združenie (OZ) Malíček odovzdalo v utorok v bratislavskom Primaciálnom paláci pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí ocenenia Purpurové srdcia. Určené sú osobnostiam, ktoré prispeli k zlepšeniu podmienok v rámci osvety či starostlivosti o predčasne narodené deti. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová. TASR o tom informovala predsedníčka združenia Ľubica Kaiserová.

"Purpurové srdcia sú silné ako všetky nedonosené deti, nie však natoľko silné, aby vydržali tvrdý úder. Život a strata dieťaťa ide v prípade predčasniatok ruka v ruke a my sa môžeme ďakovať medicíne, pokroku a predovšetkým starostlivosti zdravotného personálu za to, že aj extrémne nezrelé deti sú dnes medzi nami – veselé a plné života," skonštatovala.

Autorkou ocenenia, sklenenej plastiky v tvare srdca, je umelecká sklárka Veronika Rusňáková. "Purpurové srdce je symbolom jednoty medzi skupinou ľudí, ktorá nepozerá na odlišnosti a jej členovia majú jeden spoločný cieľ – nádej na budúcnosť predčasne narodených detí," doplnila Kaiserová.

Laureátkou Purpurového srdca v kategórii osobnosť Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti sa stala lekárka Iveta Reváková. "Počas troch dekád bola pri pokrokoch medicíny, pri významných medzníkoch napredovania neonatológie, ktoré dnes pomáhajú k lepšej a zdravšej perspektíve budúceho života predčasne narodených a rizikových novorodencov," ozrejmilo združenie.

V kategórii Osobnosť OZ malíčka ocenili Ivanu Balážovú, ktorá sa angažuje v pomoci pre predčasne narodené deti a ich rodiny. Jej najstaršia dcéra sa podľa združenia tiež narodila predčasne. Laureátkou v kategórii sa stala tiež sestra z martinskej neonatológie Miroslava Sochuľáková. "Stojí nielen za odbornou a profesionálnou ošetrovateľskou starostlivosťou o predčasne narodené bábätká, ale aj za kreatívnymi darčekmi, " dodalo OZ Malíček.

Ocenenie pre osobnosť verejného života získala spoločnosť Procter & Gamble.