Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. september 2023Meniny má Vladislav
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Pacienti majú obavy o dostupnosť liekov, Lengvarský avizuje zmeny

Na snímke dočasne poverený minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Foto: TASR - Martin Baumann

Asociácia na stretnutí predostrela obavy z nárastu doplatkov za lieky a zdravotnícke pomôcky pre nárast cien.

Bratislava 24. februára (TASR) - Pacienti sa obávajú o dostupnosť liekov, ako aj zvyšujúcich sa doplatkov. Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) na to upozornila dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) na štvrtkovom (23. 2.) stretnutí. Deklaroval, že situáciu rieši, a avizoval viaceré zmeny. AOPP o tom informovala na svojom webe.

Asociácia na stretnutí predostrela obavy z nárastu doplatkov za lieky a zdravotnícke pomôcky pre nárast cien. "Rozumieme požiadavkám výrobcov, ale máme obavy, že finančných zdrojov na krytie úhrad zo zdravotného poistenia bude málo a doplatky za lieky a zdravotnícke pomôcky sa pacientom neúnosne zdvihnú, čo ešte viac zaťaží nízkopríjmové skupiny a zníži dostupnosť ich liečby," vysvetlila asociácia. Ministra zároveň upozornila na potrebu prijímať v tejto súvislosti sociálne a kompenzačné finančné opatrenia.

Podľa pacientov je tiež ohrozená dostupnosť liekov. "Neskrývame obavy z neschvaľovania liekov na výnimky či zastavenia vstupu inovatívnych liekov na náš trh v dôsledku nedostatku financií v rezorte v tomto roku," uviedla AOPP. Podľa jej viceprezidentky Eleny Marušákovej je stanovenie limitu na výnimky najhorším spôsobom, ktorého dôsledkom bude nedostupnosť liečby pre pacienta.

Ministerstvo chce podľa AOPP podať návrh na legislatívne zmeny pri liekoch, schvaľovaných na výnimky. Malo by dôjsť aj k zvýšeniu financií v tomto roku nielen na úhradu liekov, zdravotníckych pomôcok zo zdravotného poistenia. "Úprava cien by nemala ohroziť dostupnosť liekov a zdravotníckych pomôcok pre pacientov," doplnila asociácia.

AOPP tiež poukázala na pretrvávajúci problém vyberania nelegálnych poplatkov v ambulanciách. Podľa prezidentky asociácie Márie Lévyovej by mal rezort lepšie riadiť systém kontroly poplatkov zo strany vyšších územných celkov. "Minister nás ubezpečil, že budú tento problém riešiť," priblížila.